środa, 29 stycznia 2020

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Rządowe obniżki podatków i podwyżki płac uderzą w samorządy. A więc i w nas

26.11.2019 12:30 | 20 komentarzy | art

Od nowego roku czeka nas fala podwyżek podatków i opłat lokalnych. Powód? Samorządy i to niemal wszystkie, mają problemy z dopięciem budżetów na 2020 r. Jak tłumaczą samorządowcy, również ci, którzy dalecy są od zwyczajowej krytyki obecnych władz państwa polskiego, to efekt działań rządu.

Rządowe obniżki podatków i podwyżki płac uderzą w samorządy. A więc i w nas
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorządowcy w całym kraju wskazują głównie na dwie sprawy, które przyprawiają ich o potężny ból głowy: zagwarantowane przez rząd podwyżki płac w oświacie oraz rosnąca pensja minimalna (również regulowaną przez rząd), a także wprowadzenie w życie obniżki podatku PIT z 18 do 17% oraz wprowadzenie zerowej stawki podatku PIT dla osób do 26 roku życia. Przypomnijmy, że spora część dochodów samorządów, to udział właśnie w podatku PIT, przekazywany im z budżetu państwa. Obniżka wpływów z PIT do budżetu państwa oznacza zarazem obniżkę tych wpływów do budżetów samorządów. - Obniżony PIT, wyższe koszty uzyskania przychodu, zwolnienia dla młodych z podatku, to wszystko powoduje, że według szacunków w przyszłym roku w budżecie Wodzisławia Śląskiego będzie o 7 mln zł mniej – wylicza Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

Mniejsze wpływy, a wydatki większe

Mniejszy wpływ z PIT-u to nie jednak nie jedyne zmartwienie samorządowców. Przy mniejszych wpływach, miasta i gminy mają wyższe wydatki, związane głównie z rosnącymi pensjami.

 

Cały artykuł dostępny tylko w „Nowinach Wodzisławskich” z 19 listopada 2019 r. lub w e-wydaniu. KUP TUTAJ

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.