środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

W Pietrowicach Wielkich powstaje małe uzdrowisko

20.11.2019 11:00 | 4 komentarze | mad

Pietrowice Wielkie jeszcze w tym roku wzbogacą się o tężnię solankową. Obiekt powstaje w sąsiedztwie wieży widokowej przy ul. Bończyka i będzie pierwszym tego typu miejscem w powiecie raciborskim.

W Pietrowicach Wielkich powstaje małe uzdrowisko
Kadr z budowy tężni solankowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Gminy Pietrowice Wielkie jest już po wyłonieniu wykonawcy. Zadanie realizuje Zakład zieleni i małej architektury z Pawłowa i była to jedyna firma, która złożyła ofertę. Za wykonanie zażyczyła sobie 232 tys. zł. I tak w ramach zadania wybudowana zostanie tężnia solankowa w kształcie sześcioboku o śr. ok. 7,5 m. W obrębie obiektu powstanie podziemny zbiornik solanki. Pomiędzy wieżą widokową a tężnią, swoje miejsce znajdą elementy małej architektury: ławki i kosze na śmieci, a także stolik do gry w szachy, w chińczyka i stalowe stojaki na rowery. Wokół całości nasadzona zostanie zieleń ochronna. Zaprojektowano również oświetlenie wieży, tężni solankowej i terenu przyległego. Zadanie ma zostać wykonane do 13 grudnia br. i jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG VA Republika Czeska – Polska na lata 2014 –2020 i budżetu Państwa.

Wizualizacja teżni

– Prace trwają – mówi wójt gminy Andrzej Wawrzynek. – Obecnie stawiana jest konstrukcja tężni. Myślę, że bez zakłóceń prace zostaną zakończone w terminie – dodaje w rozmowie z nami. Dowiadujemy się również, że urzędnicy po zakończeniu inwestycji chcą uruchomić tężnię na próbę jeszcze w tym roku, natomiast swoje działanie ma ona rozpocząć w kwietniu przyszłego roku. – Sezon naszej tężni najpewniej będzie zaczynał się w chwili kiedy skończą się przymrozki do okresu, kiedy znów nastąpią – podkreśla wójt Pietrowic Wielkich.

Andrzej Wawrzynek przypomina, że budowa wieży widokowej była podzielona na dwa etapy. Pierwszy to budowa wieży, a drugi to infrastruktury wokół, czyli tężni wraz z elementami małej architektury. – Teraz ta infrastruktura powstaje – zauważa wójt, mówiąc, że zrealizowana zostanie także droga dojazdowa oraz miejsca parkingowe. – Myślę, że będzie to piękny zakątek, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać. Odpoczną, wycisza się i załadują swoje akumulatory, by w życiu codziennym lepiej funkcjonować – puentuje wójt.

(mad)


Jak działa tężnia?

Na drewnianej konstrukcji tężni ułożone są gałązki, po których spływa pompowana do góry solanka, która następnie naturalnie odparowuje. Powietrze wokół jest więc nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.