środa, 21 października 2020

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Kim jest nowy kanclerz PWSZ w Raciborzu?

19.11.2019 10:58 | 0 komentarzy | żet

Spotkaliśmy się z pełniącym obowiązki kanclerza Jackiem Pierzgą (na zdj.). Skorzystaliśmy z okazji aby zapytać go, co dalej z zapowiadanym w przeszłości remontem akademika. Przy okazji dowiedzieliśmy się o planach remontu basenu oraz budowie centrum obsługi studenta.

Kim jest nowy kanclerz PWSZ w Raciborzu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pełniący obowiązki kanclerza PWSZ w Raciborzu Jacek Pierzga mówi o sobie, że jest raciborzaninem oraz informatykiem – z zamiłowania, wykształcenia i zawodu. W PWSZ pracuje od 2005 roku, od 2011 roku kierował działem informatycznym uczelni. Teraz – jako kanclerz – odpowiada za sprawy administracyjno-gospodarcze PWSZ.

Kanclerz Jacek Pierzga opowiedział nam o zmianach w uczelni – tych w trakcie realizacji oraz tych planowanych. Aktualnie na pierwszym piętrze głównego budynku PWSZ prowadzone są prace remontowo-budowlane zmierzające do otwarcia nowoczesnego biura obsługi studenta. Umożliwi ono studentom załatwienie wszystkich spraw w jednym miejscu – niezależnie od tego, czy będą one dotyczyć kwestii związanych z dydaktyką czy pomocą materialną. – Scalamy to, co do tej pory było rozproszone, jednocześnie nadając temu nowoczesną formę, która zapewni studentom wysoki standard obsługi – wyjaśnia J. Pierzga. W galerii opublikowaliśmy wizualizacje biura udostępnione nam przez PWSZ.

Nowe centrum obsługi studenta będzie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, które dostaną się do niego z windy znajdującej się przy parkingu. Niezależnie od tego, PWSZ wkrótce przystąpi do realizacji projektu, którego celem jest likwidacja barier utrudniających korzystanie z uczelni osobom niepełnosprawnym. Projekt będzie realizowany przy współudziale środków unijnych, o które uczelnia aplikowała do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Powstanie więcej podjazdów ułatwiających dostęp do obiektów uczelni, dostosowaniu do odpowiednich wymogów ulegną także pozostałe przestrzenie i ciągi komunikacyjne. W części budynku bez dźwigu osobowego projekt zakłada zamontowanie windy umożliwiającej poruszanie się między kondygnacjami budynków. Zakładamy też otwarcie biura obsługi osób niepełnosprawnych. Będziemy mieć więcej podjazdów ułatwiających osobom niepełnosprawnym poruszanie się po uczelni. W części budynku bez windy zamontujemy windę schodową dla niepełnosprawnych. Otworzymy też biuro obsługi osób niepełnosprawnych – mówi J. Pierzga.

Kwestią, która od lat budzi zainteresowanie jest remont domu studenta PWSZ w Raciborzu. – Znaczna część budynku wymaga solidnej modernizacji, w związku z czym aktualnie ubiegamy się o dofinansowanie projektu, w tym termomodernizacji budynku, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czekamy na rozstrzygnięcie sprawy i liczymy, że finanse te pozwolą doprowadzić akademik do należytego/przyzwoitego stanu – mówi J. Pierzga.

W perspektywie jest również odnowienie zaplecza szatniowo-sanitarnego w krytej pływalni. Kilka lat temu w obiekcie tym przeprowadzono remont niecki basenowej oraz podsufitki nad niecką. – W czasie powyższych konserwacji/prac wymieniono m.in. urządzenia filtrujące i aparaturę odpowiadającą za utrzymanie wysokiej/dobrej jakości wody. Do tej pory woda poddawana jest bieżącym badaniom jakościowym, spełniając wymogi sanitarne, a obiekt uznawany jest za czysty, część socjalna jednak wymaga unowocześnienia – kończy kanclerz J. Pierzga.

(żet)