Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Rady Rodziców piszą do radnych i idą do prezydenta Polowego

16.11.2019 20:31 | 12 komentarzy | ma.w

Na Facebooku powstał profil "Nie dla likwidacji raciborskich szkół", a do radnych Raciborza wysłano list podpisany przez Rady Rodziców SP4, SP13, SP15 i SP18. Plany magistratu określono w nim jako "wysoce szkodliwe". - Dlaczego ma zostać poświęcona szkoła centrum, a nie jedna lub kilka szkół dzielnicowych? - pytają w tym piśmie. W obronie Dariusza Polowego stanął radny z Płoni - Paweł Płonka. - Nie da się w nieskończoność utrzymywać wszystkich szkół - argumentuje.

Rady Rodziców piszą do radnych i idą do prezydenta Polowego
Paweł Płonka popiera zamiar likwidacji szkoły w centrum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co sądzisz o likwidacji szkoły w centrum Raciborza?

Decyzja o likwidacji jednej ze szkół niesie za sobą negatywne konsekwencje dla wszystkich pozostałych szkół publicznych w Raciborzu, może poza szkołą społeczną, dla której został udostępniony budynek SP 4 przy ul.Wojska Polskiego. Likwidacja szkoły spowoduje bowiem znaczące zwiększenie ilości uczniów w klasach, a co za tym idzie obniżenie standardów kształcenia, problemy z dostępnością sal lekcyjnych, toalet, stołówek, świetlic. Stanie się źródłem komplikacji dla całych rodzin dzieci przenoszonych, którzy nie przez przypadek wybrali najlepszą dla nich lokalizację szkoły. Przede wszystkim będzie ogromną traumą dla dzieci, a w tym przypadku trudno nawet zestawiać to z planowanymi na tych dzieciach oszczędnościami. Zaburzając równowagę w średniej ilości uczniów w oddziałach szkół Gminy Racibórz poprzez likwidację placówki w centrum, szkoły dzielnicowe uzyskają wyższą preferencję w stosunku do obciążonych po tzw. źle pojętej racjonalizacji.

W szkołach dzielnicowych średnia ilość uczniów nadal będzie taka jak np. w RTO Szkoła z ul.Wojska Polskiego, o której była mowa wcześniej, a pozostałe staną się zmasowane i nieatrakcyjne. Czy tak powinna wyglądać równość w dostępności do systemu szkolnictwa?

W świetle powyższego wszyscy zadajemy sobie pytanie, dlaczego ma zostać poświęcona szkoła z centrum, a nie jedna lub kilka szkół dzielnicowych? Koszt prowadzenia takiej jednostki jest niemal identyczny, jak placówki z centrum, przy znacząco niższej ilości uczniów.

Mowa o tym była w raporcie firmy Vulcan, ale podobnie jak specjaliści tej firmy my również uważamy, że pomimo uzyskania efektu finansowego dla Gminy, żadna ze szkół nie powinna być likwidowana. Dlaczego? Bowiem bardzo ważne jest i od tego powinno się zacząć wszelką dyskusję, że nie należy traktować wydatków na oświatę jako koszt. To przede wszystkim dobra inwestycja. Wysoki poziom kształcenia to m.in. dobrze wykształcone przyszłe pokolenie, kompetentni pracownicy lokalnego rynku pracy, świadomi obywatele, być może przyszli przedsiębiorcy i samorządowcy. Nie wolno nam roztrwonić tego potencjału! Jest wiedzą powszechnie znaną, iż najlepszą inwestycją pokoleniową jest inwestycja w oświatę. Trzeba więc myśleć pokoleniowo, a nie kadencyjnie. Świadomość tego mają z całą pewnością radni zaangażowani w rozwój społecznej placówki oświatowej na ul.Wojska Polskiego.

Liczymy, że rozumiejąc ważność inwestycji w oświatę, będą oni ambasadorami wspólnej sprawy, jaką jest wysoki poziom powszechnej edukacji.

Szanowna/y Pani/e Radna/y,

wyrażamy głęboką nadzieję, że nasze wspólne dobro, czyli rozwój młodego pokolenia raciborzan uczęszczających obecnie do szkół podstawowych, będzie dobrem ponad podziałami, ważniejszym niż dyscyplina klubowa w trakcie głosowania.

Chcielibyśmy na zasadach partnerskich wspomagać Państwa, jako naszych przedstawicieli, w sferze dbania i poprawiania warunków kształcenia dzieci, a nie mobilizować się i podejmować walkę z ludźmi którymi daliśmy mandat do sprawowania władzy, licząc że łączą nas te same uniwersalne wartości. Niestety obecnie paradoksalnie zredukowaliśmy nasze oczekiwania do zapewnienie wyłącznie koniecznego minimum dla edukacji i planowania przyszłości uczniów, a i to jest zagrożone. Jeszcze raz prosimy, aby stanął Pan po stronie dzieci, które nie powinny być ofiarami problemów finansowych Gminy Racibórz, bo my jako zmobilizowana i zdeterminowana społeczność stoimy murem za każdą raciborską szkołą i każdym jej uczniem. Uważamy, iż przestrzeń do ratowania finansów Gminy jest bardzo szeroka poza obszarem edukacyjnym.

Rada Rodziców SP 15, 4, 18 i 13

Na profilu pojawiła się zapowiedź rozmów przedstawicieli rad rodziców z prezydentem miasta w poniedziałek 18 listopada o godz. 15.30.