środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Nowa rola dla budynku po internie

16.11.2019 19:00 | 5 komentarzy | mak

Jest pomysł na wykorzystanie jednego z pustych budynków na terenie szpitala w Rydułtowach. Może tam powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne. Z ośrodka skorzystają osoby niepełnosprawne.

Nowa rola dla budynku po internie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarze powiatu wodzisławskiego chcą uzyskać środki na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Z takiego centrum mogliby skorzystać dorośli ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. - Jest pomysł na zagospodarowanie budynku na terenie kompleksu szpitalnego w Rydułtowach, w którym działał jeden z oddziałów chorób wewnętrznych - mówi starosta Leszek Bizoń. Obecnie budynek stoi pusty i niszczeje.

Opieka dzienna i całodobowa

Środki na uruchomienie tego rodzaju placówek zabezpiecza ministerstwo rodziny, pochodzą one z tzw. funduszu solidarnościowego. Co ważne, jednostki samorządowe mogą potrzymać aż 100% rządowego dofinansowania. Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” został podzielony na dwa moduły. W ramach pierwszego modułu samorządy mogą się starać o pieniądze potrzebne na budowę, zakup lub przebudowę istniejącego obiektu na centrum. - Na jednym poziomie budynku chcielibyśmy stworzyć opiekę dzienną, a na drugim całodobową. Powierzchnia centrum nie powinna przekraczać 500 m kw. na każdą z tych funkcji. A każdy z poziomów w budynku w Rydułtowach to około 460 m kw., więc spełniamy warunki - cieszy się starosta. - Oczywiście budynek należy wyremontować i przystosować, jednak na ten cel można pozyskać 100% dotacji - dodaje szef powiatu. Drugi moduł dotyczy wsparcia funkcjonowania centrum.

Za wyborem budynku w Rydułtowach przemawia też fakt, że w sąsiedztwie znajduje się oddział rehabilitacyjny, a także oddział internistyczny.

Ważny cel

Uruchomienie tego rodzaju placówki na terenie powiatu jest potrzebne. To m.in. odpowiedź na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych, które oczekują w kolejkach np. do warsztatów terapii zajęciowej czy do Ośrodka Wsparcia w Połomi. Potrzeba całodobowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych też jest ogromna. Szczególnie, gdy rodzice osób niepełnosprawnych osiągają już określony wiek i pojawiają się u nich choroby. Potrzebują szczególnego wsparcia. A kiedy umrą - trzeba w trybie pilnym znaleźć jakieś miejsce dla osamotnionej osoby niepełnosprawnej.

Deklaracja

Trwają rozmowy z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który decyduje o podziale środków na centra. - Jestem w kontakcie z dyrektorem Wydziału Rodziny w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Zadeklarowałem, że jesteśmy zainteresowani przystąpieniem do tego programu i że przygotowujemy niezbędną dokumentację. Umówiliśmy się, że spotkamy się również na miejscu, w Rydułtowach, żeby pokazać obiekt pod ewentualne centrum. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki i utworzyć centrum, bo potrzeby w tym zakresie są ogromne - puentuje starosta.

(mak)

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski