Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Kiedy musisz zgłosić chęć wycinki drzewa?

23.11.2019 07:00 | 0 komentarzy | art

Wprowadzane w ostatnich latach zmiany przepisów dotyczące wycinki drzew, spowodowały spory zamęt. Wielu właścicieli posesji jesienią, kiedy możliwe jest wycinanie drzew, zadaje sobie zasadnicze pytanie: potrzebuję zgody na wycinkę czy nie? Również do naszej redakcji trafiają takie pytania.

Kiedy musisz zgłosić chęć wycinki drzewa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spore zamieszanie spowodowały kilkukrotne zmiany prawa dotyczącego wycinki, wprowadzane w ostatnich latach. Najpierw słynne „lex Szyszko” z 16 grudnia 2016 r. umożliwiło właścicielom posesji wycinkę drzew bez konieczności uzyskiwania zgody w urzędzie gminy czy miasta. Zdaniem niektórych środowisk prawo to było jednak zbyt liberalne. Po burzliwej, niepozbawionej emocji debacie publicznej zdecydowano się na kolejną zmianę przepisów, które wprowadziły pewne ograniczenia dotyczące tego co i jak można wyciąć na własnej działce. Zmiana przepisów, która weszła w życie 17 czerwca 2017 r., nie była już tak szeroko analizowana i komentowana na forum publicznym. Efekt jest taki, że część osób nadal uważa, iż można na swojej posesji wycinać drzewo bez jakiegokolwiek zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, z kolei inni myślą, że zezwolenie potrzebne jest na wycinkę każdego drzewa.

W okresie lęgowym nie wycinamy

Zacznijmy od tego, że zgodnie z obowiązującym prawem, wycinki nie powinno się prowadzić w trakcie okresu lęgowego ptaków. W przypadku większości gatunków ptaków trwa on od początku kwietnia do końca września. - Przyjmujemy więc, że wycinkę można prowadzić w okresie od początku października do końca marca – mówi Anna Brzemia-Hoszycka zajmująca się ochroną środowiska w Urzędzie Gminy w Godowie. Jak dodaje, podczas wizji na miejscu przed wycinką, urzędnicy sprawdzają czy na drzewie nie ma gniazd i czy są one opuszczone.

A jak jest z pozwoleniami na wycinkę, które kiedyś trzeba było mieć z urzędu, a później przez chwilę nie? Otóż obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wycinki drzew, regulowane są nowelizacją ustawy o ochronie przyrody z 17 czerwca 2017 r. Znowelizowane przepisy nie mówią o konieczności uzyskania zezwolenia, a o konieczności zgłoszenia wycinki. Właściciel posesji, który chce usunąć drzewo na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, rosnące na terenie nieruchomości do niego należącej (lub dzierżawionej – za zgodą właściciela), musi fakt ten zgłosić do odpowiedniego urzędu. Zgłoszenie przyjmuje, bez pobierania jakichkolwiek opłat, wójt, burmistrz albo prezydent miasta. W przypadku niewypełnienia tego obowiązku właścicielowi grożą kary finansowe.