Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Przekształcenie użytkowania wieczystego bez bonifikaty

14.11.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Opozycja w Radzie Miasta Racibórz przygotowała rozwiązanie „zgodne z duchem czasu i rządów PiS”. Rządzący Raciborzem nie dopuścili do przyjęcia tych przepisów, tłumacząc się dbałością o finanse miasta.

Przekształcenie użytkowania wieczystego bez bonifikaty
Prezydent Dariusz Polowy, radny Mirosław Lenk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Klub Razem dla Raciborza przygotował projekt uchwały przyznającej bonifikatę przy wnoszeniu opłaty za przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów*. Proponowane przez Razem dla Raciborza przepisy miały dotyczyć właścicieli domów jednorodzinnych, lokali mieszkalnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Bonifikata miała sięgnąć 60% dla osób oraz podmiotów, które zdecydowałyby się wnieść jednorazową opłatę za przekształcenie jeszcze w tym lub przyszłym roku. Wysokość bonifikaty sukcesywnie spadałaby dla osób oraz podmiotów, które zdecydowałyby się wnieść jednorazową opłatę w kolejnych latach – aż do 10% w 2024 r. Radni koalicji rządzącej RSS Nasze Miasto – Niezależni Michała Fity odrzucili to rozwiązanie.

Z takiego wyniku głosowania wyraźnie niezadowolony był radny Mirosław Lenk, który wcześniej przekonywał do przyjęcia tych rozwiązań. Argumentował, że przygotowany przez Razem dla Raciborza” projekt uchwały jest prospołeczny i zgodny z duchem rządów PiS, które wprowadziły taki sam mechanizm w przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów należących do Skarbu Państwa. W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano, że wprowadzenie analogicznych przepisów dla gruntów należących do gminy zniwelowałoby różnicę w traktowaniu użytkowników wieczystych gruntów będących własnością Skarbu Państwa oraz gminy. 

– Głosowanie uchwał to nie zawody sportowe. Nie trzeba głosować politycznie, szczególnie jeśli głosujemy nad ważnymi sprawami. Bo ostatecznie wygrywają lub przegrywają mieszkańcy. Dlatego apelują o rozsądek. Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego nie była niczym nowym, wiele miast to robi. Wiem, że w budżecie nie ma pieniędzy, ale podobnie potraktowaliśmy projekt uchwały w sprawie pojemników na odpady biodegradowalne. Można liczyć szable, ale rada to nie jest wojsko. Czasami myślimy inaczej niż nasi koledzy z klubu i to nie jest powód do wstydu – powiedział radny Mirosław Lenk pod koniec minionej sesji. Mówiąc spoglądał w kierunku ław zajmowanych przez koalicję, która po zeszłorocznych wyborach samorządowych przejęła władzę w mieście.

Zapytaliśmy prezydenta Dariusza Polowego dlaczego radni z zaplecza jego rządów zagłosowali przeciwko uchwale przygotowanej przez opozycję pod wodzą Mirosława Lenka.

– Takie bonifikaty mają sens w miastach, gdzie koszt gruntów jest bardzo wysoki. Tam rzeczywiście może dochodzić do sytuacji, że ktoś funkcjonując przez lata na jakimś gruncie staje przed problemem jego wykupu. W takim przypadku można zrobić ukłon w stronę takiej osoby, aby mogła ten grunt wykupić taniej. Natomiast w Raciborzu zaledwie kilkadziesiąt osób płaci rocznie za użytkowanie wieczyste gruntów więcej niż 400 zł. Pozostałe osoby płacą w skali roku kwoty rzędu 100 zł oraz niższe. Tak więc z punktu widzenia zdecydowanej większości osób taka bonifikata nie wpłynęłaby szczególnie mocno na ich finanse. Natomiast z punktu widzenia miasta wykorzystanie tego typu uprawnień wpłynęłoby na obniżenie rocznych wpływów do budżetu o około 400 tys. zł rocznie – wyjaśnia. Prezydent dodaje, że dzięki wprowadzeniu bonifikat jednorazowo gmina mogłaby liczyć się ze zwiększeniem wpływów do budżetu, ale w dłuższej perspektywie skutkowałoby to pogorszeniem sytuacji finansowej miasta, którą już dziś charakteryzuje niemalże zrównanie wydatków bieżących z wpływami. – Pozbawienie się tych potencjalnych wpływów w perspektywie dwudziestu lat spowodowałoby, że w przyszłych budżetach tracilibyśmy rocznie prawie pół miliona złotych dochodów – podkreśla D. Polowy.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.