Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Operacja likwidacja. Która ze szkół może zniknąć z Raciborza?

15.11.2019 07:00 | 50 komentarzy | ma.w

Oszczędności w wydatkach na szkoły to jeden z priorytetów obecnych władz Raciborza. Mówi o tym prezydent, mówią jego radni. Kwestią czasu jest podjęcie decyzji co do cięć budżetowych na placówki oświatowe. Wiemy, że urząd rozważa zamknięcie jednej ze szkół w centrum. Wiele wskazuje, że chodzi tu o SP15.

Operacja likwidacja. Która ze szkół może zniknąć z Raciborza?
Sytuację w oświacie analizują naczelnik miejskiej edukacji Krzysztof Żychski i prezydent miasta Dariusz Polowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoła jak gąbka

Wskazywana od 2015 roku przez firmę Vulkan jako najbardziej kosztowna dla budżetu miasta SP15, dałaby wtedy i teraz milion złotych oszczędności. Tą analizą, zamówioną za czasów naczelnika Roberta Myśliwego i kosztującą kilkadziesiąt tysięcy złotych, posługiwano się chętnie w magistracie wskazując narastające wydatki oświatowe. Nie podjęto jednak żadnych kroków by je ograniczyć.

Ekspertyza Vulkanu to jedno, ale nie wszystko w argumentacji, że to na Słowackiego jest potencjał oszczędnościowy. Pilną potrzebą remontową jest tam odnowienie miejscowej kuchni. Dowiedzieliśmy się w urzędzie, że koszt szacuje się na kwotę 2 mln zł! Ponadto placówkę trzeba ogrodzić, bo w tej chwili nie są od niej oddzielone korty tenisowe dzierżawione od Miasta przez firmę Cezarego Raczka. Niewykluczone, że koniecznością stanie się tam inwestycja w klimatyzację, bo od maja do czerwca w salach lekcyjnych panują tak wysokie temperatury, że nauka kojarzy się uczniom z wizytą w saunie. Takie wydatki pójdą w kolejne setki tysięcy złotych.

Niemałe koszty dla podatników rodzi utrzymywanie klas sportowych w SP15 – pływackich i lekkoatletycznych. Zdaniem prezydenta Polowego szkolenie wyczynowców powinno odbywać się w klubach, a nie w oparciu o szkolnictwo podstawowe. Na płace trenerów Miasto łoży rocznie 550 tys. zł. Nie będzie to jednak łatwy ruch, bo przenosząc młodych pływaków z basenu na Słowackiego do miejskiego H2Ostróg prezydent napotkał falę niezadowolenia ze strony rodziców uczniów.

Więcej pracy, pełne klasy

W raciborskiej oświacie rozważane są również rozwiązania systemowe, dotyczące już nie tylko SP15. Pensum nauczycielskie powinno wzrosnąć – za obecne wynagrodzenie pracownicy oświaty uczyliby więcej godzin niż obecnie.

W starszych klasach można byłoby zwiększyć liczebność do 30 osób, co także pozwoli na cięcia w siatce płac nauczycielskich. Prezydent Polowy mówi o kwocie zbliżonej do pół miliona złotych. Dzięki analizom naczelnika Żychskiego znaleziono sposób na zejście z wydatków na nauczanie indywidualne. Prosta regulacja dała oszczędność kolejnych 500 tys. zł. Wcześniej Miasto ponosiło takie wydatki.

Każdy ruch w szkołach związany z ich likwidacją wymaga po pierwsze zgody rady miasta, po drugie akceptacji kuratora oświaty. Wiążące decyzje muszą zapaść do końca lutego 2020 roku. Przymiarki urzędników rodzą popłoch w placówkach zlokalizowanych w centrum. W każdej kadra i rodzice są pewni, że chodzi właśnie o ich szkołę. Tegoroczna zima upłynie raciborskim władzom zapewne na licznych dyskusjach o przyszłości oświaty. A temperatura tych rozmów będzie taka, przy której śnieg szybko topnieje.

Mariusz Weidner


Ekstra zysk

Ciekawostką jest, że oszczędzanie na SP15 by obniżać nakłady na oświatę, nie jest jedyną korzyścią dla Miasta, bo likwidacja placówki zwolni atrakcyjny teren w Raciborzu np. pod budowę dużego osiedla mieszkaniowego, z którego wszędzie jest blisko – do sklepów, służby zdrowia, basenu, boisk, placówek oświatowych. Taką parcelę Miasto łatwo by sprzedało. A to dla urzędu podwójny zysk – wpierw w postaci kwoty za sprzedaż, a później z podatku od nieruchomości, a także podatków nowych mieszkańców.


Pojemność „zagrożonych” szkół

• SP4 – 23 sale – 575 uczniów

• SP13 – 22 sale – 550 uczniów

• SP15 – 37 sal – 925 uczniów

• SP18 – 42 sale – 1050 uczniów

Ogółem w 124 salach może się uczyć 3100 uczniów

Rzeczywista liczba dzieci w tych szkołach – obecnie

• SP 4 – 298 dzieci

• SP13 – 517 dzieci

• SP15 – 697 dzieci

• SP18 – 511 dzieci

Ogółem uczy się tam 2023 dzieci

1077 – tyle wolnych miejsc jest w tych placówkach

Prognoza demograficzna – ile dzieci będzie uczyło się w tych szkołach w najbliższych 5 latach?

• 2020 rok –1971 dzieci

• 2021–1989

• 2022–1997

• 2023–1904

• 2024–2064

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Krzysztof Żychski

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz