środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Święty Marcin po raz 18. w Samborowicach. Aktorzy po raz pierwszy wystąpili w... sandałach [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

10.11.2019 17:11 | 0 komentarzy | mad

Chłodna aura nie przeszkodziła w samborowickich świętomarcińskich obchodach. Tradycyjnie mieszkańcy przygotowali przedstawienie uliczne, tym razem pt. "św. Marcin przyjaciel ubogiego człowieka". – Mamy w tym roku wyjątkowe ubiory, wszyscy się zaparli i wystąpili w sandałach. Tego nigdy nie było – uśmiecha się sołtys wioski Adrian Niewiera. Wydarzenie zorganizowano w niedzielne popołudnie 10 listopada.

Święty Marcin po raz 18. w Samborowicach. Aktorzy po raz pierwszy wystąpili w... sandałach [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
Mieszkańcy ponownie nie zawiedli i tłumnie zgromadzili się na wydarzeniu, przyszedł także wójt gminy Andrzej Wawrzynek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przemarsz przez wieś to standard świętomarcińskich obchodów, które wieńczy inscenizacja, kiedy to rzymski żołnierz pomaga żebrakowi. Samborowiczanie obchodzą to wydarzenie uroczyściej. Tam oprócz wspomnianej scenki, prezentowane są epizody z życia świętego. Dlatego też w rolę św. Marcina wcielają się dwie osoby: młodym św. Marcinem był Patryk Grzegorczyk, natomiast dorosłym - tradycyjnie sołtys Adrian Niewiera. Za reżyserię odpowiadała Dorota Plura.

Obchody w Samborowicach rozpoczęło nabożeństwo ku czci św. Marcina w kościele parafialnym, wieńczy natomiast rodzinna zabawa taneczna. Była to już 18. odsłona tego wydarzenia. – Osiemnastka zobowiązuje, przez te wszystkie lata dopracowywaliśmy szczegóły i osiągnęliśmy prawie perfekcjonizm – my nieprofesjonaliści zwykli aktorzy. To taka nasza spontaniczna gra – komentuje głowa wsi.

Za pośrednictwem Facebooka transmitowaliśmy finałową scenę, wystawiono ją przed miejscową podstawówką:

Szersza relacja wkrótce w papierowym wydaniu "Nowin Raciborskich".

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.