środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Biskup poświęcił kapliczkę w Rzuchowie [ZDJĘCIA]

09.11.2019 21:34 | 1 komentarz | mad

Ogromna radość w Rzuchowie. Oficjalnie zakończono tam prace remontowe przy kapliczce. Obiekt przez miejscowych nazywany jest "symbolem Rzuchowa".

Biskup poświęcił kapliczkę w Rzuchowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kapliczka znajduje się na niewielkim wzniesieniu przy ulicy Karola Miarki. Jak zaznacza w rozmowie z nami sołtys wioski, a zarazem radny gminy Kornowac, Bronisław Panic – do tej inwestycji przygotowywano się trzy lata. - Kapliczka wymagała porządnego odnowienia - zauważa głowa wsi. Prace remontowe objęły: wykonanie nowych schodów prowadzących do obiektu, obejścia, malowanie ścian wewnątrz i zewnątrz kapliczki, odrestaurowania doczekały się również wszystkie figury. Dodatkowo obok kapliczki poszerzono jezdnię, bo ta dotychczas była zbyt wąska. Wyminięcie się w tym miejscu samochodów było trudne - szczególnie kiedy pojawiał się przymrozek; dochodziło tam do stłuczek. Całość zadania oszacowano na około 10 tys. zł – do realizacji dorzucił się Urząd Gminy w Kornowacu oraz mieszkańcy.

Oficjalne zakończenie prac odbyło się w sobotnie popołudnie 9 listopada, wówczas przy kapliczce zebrali się mieszkańcy wioski oraz wójt Grzegorz Niestrój. Przybył także biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski; przyjechał do Rzuchowa, aby poświęcić wyremontowany kapliczkę. - Niech to miejsce przypomina wam, ilekroć będziecie tutaj przychodzić o prawdach zbawienia - mówił do zgromadzonych. - Obyście nigdy nie zwątpili w siłę dobra - kontynuował biskup.

Później mieszkańcy w orszaku przeszli do ośrodka kultury, gdzie przygotowano poczęstunek oraz występ „Rzuchowianek”. Wcześniej jednak miejscowi strażacy-ochotnicy poprosili bp. Grzegorza Olszowskiego o poświęcenie 120-letniej figury ich patrona, czyli św. Floriana. Figura do tamtejszej jednostki trafiła 5 lat temu, jednak od tego momentu zawiśnie na remizie w specjalnie przygotowanej gablotce, bo ta niedawno została tam zawieszona.

Szersza relacja z wydarzenia w kolejnych „Nowin Raciborskich” (w sprzedaży od 12.11.2019 r.).

Ludzie:

Bronisław Panic

Bronisław Panic

Radny gminy Kornowac

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.