środa, 21 października 2020

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

W Rydułtowach odnowili szesnastowieczny krzyż pokutny

09.11.2019 07:00 | 1 komentarz | mak

Krzyże pokutne są symbolem dawnej tragedii i niepotrzebnej śmierci, ale też próbą pojednania. Jeden z takich krzyży, szesnastowieczny, stojący przy kościele w Radoszowach, został odnowiony. Konserwatorzy oczyścili go z brudu i mchu. Uzupełnione zostały ubytki, a dzięki nowej tablicy informacyjnej można poznać historię zabytkowego obiektu.

W Rydułtowach odnowili szesnastowieczny krzyż pokutny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zabytkowy krzyż stoi na trawniku okalającym plac przed głównym wejściem do kościoła pw. św. Jacka w Rydułtowach-Radoszowach. Ale nie zawsze tak było. Pierwotnie obiekt znajdował się na terenie prywatnej posesji przy ul. Krzywoustego. Jako dar, również dzięki staraniom Urzędu Miasta w Rydułtowach, został przekazany parafii w 2013 r. przez Grażynę Brzezinkę-Dakowską. - Odkąd pamiętam, krzyż stał przy domu dziadków - mówi Grażyna Brzezinka-Dakowska. Przez lata tkwił w ziemi, niedaleko studni, przechylony pod kątem 45 stopni. - W pewnym momencie, w trakcie prac remontowych na terenie posesji, podjęliśmy decyzję, by przesunąć krzyż bliżej ogrodzenia, naprostować go i dobrze wyeksponować. W drewnianym płocie wstawiliśmy jedno przęsło z siatki, co sprawiło, że stał bardziej widoczny – pani Grażyna. Dodaje, że często ludzie zatrzymywali się przy krzyżu, nieraz podjeżdżały całe wycieczki. Wreszcie zapadła jednak decyzja, że najbezpieczniejszym miejscem dla przyszłości obiektu będzie radoszowska parafia.

Konserwacja miała charakter zachowawczy. Prowadzona była od maja. – Jej celem było przede wszystkim powstrzymanie stale postępujących procesów destrukcyjnych. Osiągnąć to można było jedynie poprzez usunięcie przyczyn niszczenia zabytku, a w dalszej kolejności poprzez zabezpieczenie obiektu przed szkodliwym działaniem czynników niszczących – tłumaczy Magdalena Bogdan, konserwator dzieł sztuki.

Więcej w Nowinach Wodzisławskich z 5 listopada, również w e-wydaniu KUP TUTAJ.