Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Samborowicach oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

06.11.2019 19:36 | 1 komentarz | mad

Po dziewięciu miesiącach, czyli we wrześniu swoje podwoje otworzyła placówka wychowawczo-opiekuńcza w Samborowicach. Oficjalnie jej uruchomienie nastąpiło jednak w środę 6 listopada. Na uroczystości obecne były m.in. władze gminy i powiatu.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Samborowicach oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]
Symboliczną wstęgę przecinali: dyrektor Magdalena Strzelczyk, starosta Grzegorz Swoboda, wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, a towarzyszyli im podopieczni: Mariusz, Tomasz i Wiktor.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, dwie placówki z terenu Pietrowic Wielkich zamknięto z końcem ubiegłego roku, bo nie załapały się do dotacji udzielanej w ramach konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Katowic. Prowadzące te miejsca stowarzyszenie Otwarte Serca Dzieciom uzyskało najniższą punktację, wskutek tego dzieci przeniesiono do innych placówek na terenie Śląska.

Po ogromnym smutku, w gminie i powiecie szybko zaczęto działać, aby placówki znów zaczęły funkcjonować. W przypadku Cyprzanowa udało się to już w marcu. Samborowice – mimo że zakładano, że uda się szybciej, czekały do września. Jednak radość i tak jest ogromna. Od teraz są to placówki opiekuńczo-wychowawcze, wcześniej były to ośrodki opiekuńczo-terapeutyczne. Jest także inny organ nadzorujący, wcześniej był to marszałek, a obecnie powiat raciborski. To właśnie powiat finansuje działalność ośrodka w ramach tzw. pieczy zastępczej. Dzieciom spoza Raciborszczyzny pobyt finansują gminy, z których pochodzą.

Szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Wszyscy jesteście naszymi przyjaciółmi - zwracała się w stronę gości podczas uroczystości dyrektorka placówki Magdalena Strzelczyk. W symbolicznym otwarciu ośrodka wzięli udział m.in. starosta Grzegorz Swoboda wraz z wicestarostą Markiem Kurpisem oraz członkiem zarządu Andrzejem Chroboczkiem, wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek wraz z przewodniczącym rady Piotrem Bajakiem, wiceprzewodniczącą i radną z Samborowic Iloną Gawlicą, radną i sołtyską z Cyprzanowa Marią Palisą oraz sołtysem Samborowic Adrianem Niewierą, przyszedł także radny powiatowy z Samborowic Adrian Plura

- Jesteśmy tu dzisiaj dla was - mówił do podopiecznych starosta Grzegorz Swoboda, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w ponowne uruchomienie placówki, następnie wspólnie z pozostałymi przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Raciborzu wręczył drobne upominki. - Myślę, że po wielkich trudach udało nam się tę placówkę znów powołać do życia, co jest ogromnym sukcesem – cieszył się z kolei wójt Andrzej Wawrzynek, dziękując wszystkim za zaangażowanie oraz zauważając, że nie tylko samorządowcy, ale przede wszystkim mieszkańcy Gminy cieszą się, że placówka znów zaczęła swoją działalność. Samorządowcy z Pietrowic Wielkich również przekazali dzieciom symboliczne upominki.

Szerszą relację z otwarcia placówki zamieścimy w nadchodzących „Nowinach Raciborskich” (w sprzedaży od 12.11.2019 r.).

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Maria Palisa

Maria Palisa

Radna gminy Pietrowice Wielkie, sołtys Cyprzanowa 

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie