Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Odpowie przed sądem za nielegalne poszukiwanie skarbów

04.11.2019 19:39 | 2 komentarze | żet

Raciborscy policjanci zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków prowadził poszukiwania z wykorzystaniem wykrywacza metali.

Odpowie przed sądem za nielegalne poszukiwanie skarbów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do zdarzenia doszło rankiem 3 listopada. Wówczas dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu odebrał zgłoszenie od świadka. Wynikało z niego, że po polu przy ul. Opawskiej w Raciborzu chodzi mężczyzna "poszukujący skarbów". Chwilę później 32-letni poszukiwacz został zatrzymany przez policjantów. Trafił do aresztu, a za popełniony czyn odpowie przed sądem.

- Zatrzymanemu grożą teraz zarzuty karne, bowiem nielegalne poszukiwanie zabytków jest przestępstwem zagrożonym karą dwóch lat więzienia - informuje kom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu. Jeśli okaże się, że w trakcie poszukiwań doszło do uszkodzenia stanowisk archeologicznych, wymiar kary może wzrosnąć do ośmiu lat więzienia.

Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób posiadających pasję poszukiwania nietypowych przedmiotów.

1 stycznia 2018 roku w polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo.

Zgodnie z art. 109c. Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dotkliwsza sankcja karna grozi za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych:

Art. 109. 1. Kto bez pozwolenia wywozi zabytek za granicę albo po wywiezieniu go za granicę nie przywozi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie ważności pozwolenia albo, w przypadku o którym mowa w art. 56a ust. 8, w terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja o odmowie wydania kolejnego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę stała się ostateczna albo od dnia otrzymania informacji o pozostawieniu wniosku o wydanie kolejnego pozwolenia na czasowy wywóz zabytku za granicę bez rozpatrzenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.

Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Może je otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek i opłatę skarbową. Dopiero na podstawie takiego pozwolenia możliwe jest legalne poszukiwanie zabytków.

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone.

źródło: KPP Racibórz, oprac. żet