Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Raciborzanie na mszy pobeatyfikacyjnej błogosłowionego Richarda Henkesa

31.10.2019 21:36 | 0 komentarzy | ma.w

W niedzielę 27 października do czeskich Strachovic udała się delegacja w skład której weszli członkowie Komitetu Organizacyjnego uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bł. o. Richardowi Henkesowi, osadzonemu w raciborskim więzieniu (18 kwietnia - 10 lipca 1943 r.).

Raciborzanie na mszy pobeatyfikacyjnej błogosłowionego Richarda Henkesa
Piotr Klima z siostrą Elżbietą Cińcio w Strachovicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na uroczystość pojechali: ks.prałat Jan Szywalski, s. dr Elżbieta Cińcio, Hanna i Piotr Klima oraz diakon stały Rudolf Syga z Otmuchowa, autor pracy o Słudze Bożym o. R.Henkesie.

Tak relacjonuje pobyt delegacji w Strachovicach radny miejski Piotr Klima:

O godz.14.30 wzięliśmy udział w uroczystej pobeatyfikacyjnej mszy św. Beatyfikacja miała miejsce 15 września br. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Martin David, biskup pomocniczy diecezji ostrawsko-opawskiej. Koncelebransami było ponad 20 księży w tym ks.prałat Jan Szywalski i diakon Rudolf Syga, proboszcz i wikary parafii św. Wacława w Krzanowicach oraz polscy księża proboszczowie czeskich parafii m.in. z rejonu nadgranicznego.

Warto nadmienić, że wśród koncelebrujących księży był postulator procesu beatyfikacyjnego o. Richarda.

Kościół był wypełniony czeskimi parafianami. Było też wielu parafian z Krzanowic i kilkanaście osób z Raciborza, m.in. Państwo Gonschior. Na zakończenie mszy św. podziękowania Biskupowi i proboszczowi miejsca złożyła Burmistrz Strahovic Elen Malcharkova oraz przedstawiciele miasta Ruppach z Nadrenii, gdzie urodził się Richard Henkes.

Każdy uczestnik mszy św. otrzymał obrazek z wizerunkiem Blogosławionego i moglitwą w Jego intencji oraz z prośbą o Jego wstawiennictwo.

Prałat Szywalski i radny Klima

Po mszy św. nasza delegacja w obecności księży i wiernych złożyła piękną wiązankę kwiatów z biało-czerwoną szarfą z napisem "Cześć i chwała - mieszkańcy Raciborza". Księdzu biskupowi wręczyliśmy pamiątki z Raciborza, m.in. album i trzy książki, a księdzu proboszczowi wręczyliśmy książkę : "Dzieje Raciborza" z osobistą dedykacją autora Pawła Newerli.

Druga część spotkania miała miejsce z Domu Ludowym, gdzie mógł przyjść każdy zainteresowany. Był Biskup, księża i ok. 200 osób. Na scenie występowali gospodarze i goście. Miałem przyjemność i zaszczyt podziękować księżom i uczestnikom spotkania.

Pani burmistrz Elenie Malcharkovej wręczyłem kwiaty i książkę o Raciborzu. Korzystając z możliwości zabrania głosu na forum zaprosiłem biskupa, kapłanów i uczestników spotkania na uroczystości do Raciborza w dniu 21 lutego 2020 r, wyjaśniając cele i zakres przygotowywanego przedsięwzięcia. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem. Wiele osób gratulowało cennej inicjatywy i deklarowało swój przyjazd.

Ludzie:

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz