środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Są plany, pieniędzy brak

29.10.2019 11:03 | 0 komentarzy | EK

O potrzebie modernizacji izby przyjęć w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim słychać od dawna. Obecnie wszyscy pacjenci trafiają do jednego „okienka”. Zarówno ci w trybie nagłym, jak i osoby w trybie planowym. To powoduje chaos.

Są plany, pieniędzy brak
Izba przyjęć wymaga modernizacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecna izba przyjęć w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim mieści się zaraz przy głównym wejściu do budynku. Pacjenci planowi, pacjenci w trybie nagłym – czyli stanie zagrożenia życia lub zdrowia, a także pacjenci w czasie konsultacji, bliscy pacjentów – wszyscy trafiają do jednego miejsca. Czasem ludzi jest tak dużo, że trudno swobodnie przejść. To stanowi problem. Nie jest komfortowe ani dla pacjentów, ani dla lekarzy i pielęgniarek.

Plan

Poprzednia dyrekcja szpitala przygotowała plan kompleksowej modernizacji izby przyjęć. Co zakładał? Pod kątem infrastruktury izba przyjęć miałaby spełniać wymogi stawiane przed SOR–ami. Najważniejsze zadanie miało polegać na wydzieleniu osobnego miejsca przyjęć dla pacjentów planowych i osobnego dla pacjentów w stanie nagłym. Przyjęcia planowe miałyby się odbywać tam, gdzie zlokalizowana jest obecna izba przyjęć. Natomiast w pomieszczeniach po dawnym oddziale rehabilitacji powstałaby izba przyjęć dla pacjentów w stanie nagłym. Pomyślano o specjalnym podjeździe dla sanitarek – zadaszonym i z kurtyną powietrzną. Do tego punkt przyjęć z szybką rejestracją i 4–łóżkowy pokój obserwacji umożliwiający pełne monitorowanie pacjenta, np. osobę z problemami kardiologicznymi. Część pacjentów z dolegliwościami o tym charakterze wymaga bowiem szczegółowej i wielogodzinnej obserwacji z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury, zanim zostanie podjęta decyzja o ich dalszym leczeniu. Prócz tego zaplecze zabiegowe i punkt pielęgniarski. Pojawił się też plan, by zlokalizować w głównym budynku nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Chodzi o to, by izba przyjęć i nocna i świąteczna opieka sąsiadowały ze sobą, by pacjenci nie musieli niepotrzebnie przemieszczać się pomiędzy obiektami szpitalnymi.

Wniosek

Poprzednia dyrekcja szpitala złożyła wniosek o dofinansowanie różnego rodzaju inwestycji na terenie lecznicy, w tym na modernizację izby przyjęć. Niezależnie od decyzji, czy szpital otrzyma środki zewnętrzne, czy nie, część prac związanych ze zmianami na izbie przyjęć miała ruszyć już niebawem.

Co dalej?

We wrześniu zmieniła się dyrekcja szpitala. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie są plany nowego dyrektora szpitala odnośnie funkcjonowania izby przyjęć. Okazuje się, że dyrektor zamierza czekać na rozstrzygnięcie konkursu, o którymi pisaliśmy powyżej. – PPZOZ planuje podjąć wszelkie działania, aby spełnić wymagania zawarte w „Dobrych praktykach postępowania w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć” zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. Szpital złożył też wniosek o dofinansowanie z działania 10.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, w ramach którego planowana jest m.in. modernizacja izby przyjęć i nocnej i świątecznej opieki lekarskiej w Wodzisławiu – przekazał nam dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik. Wniosek znajduje się na liście rezerwowej, więc na razie nie załapał się na dofinansowanie.