Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Będą kolejne badania profilaktyczne, ale jeśli pojawią się pieniądze

29.10.2019 14:00 | 1 komentarz | mad

W 2016 roku rada powiatu raciborskiego przyjęła program profilaktyczny „Po radosne macierzyństwo”, który zakłada, że w latach 2017 – 2020 ciężarne mieszkanki powiatu raciborskiego mają możliwość wykonania w I i III trymestrze ciąży bezpłatnych badań na oznaczenie antygenu cytomegalii i toksoplazmozy (TOXO+CMV). Ciężarne bada się, by uniknąć groźnych chorób płodu. Obecnie to jedyny program profilaktyczny realizowany przez starostwo. Radni komisji zdrowia sugerują, aby pójść śladem sąsiadów i wprowadzić inne, bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu raciborskiego.

Będą kolejne badania profilaktyczne, ale jeśli pojawią się pieniądze
Szef referatu spraw społecznych Aleksander Kasprzak opowiedział radnym o programie profilaktycznym dla kobiet w ciąży, który jest realizowany w powiecie raciborskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Wczesne wykrycie antygenów TOXO+CMV pozwoli podjąć leczenie ciężarnej oraz działania zapobiegające zainfekowaniu płodu, co w konsekwencji uchroni noworodka przed chorobami i bardzo prawdopodobną niepełnosprawnością – argumentowali wówczas radni, kiedy przyjmowali program profilaktyczny. Na realizatora zadania wyznaczono raciborski szpital, a do 2018 roku z programu skorzystano 2243 razy. Do wykonania badania niezbędne jest skierowanie od lekarza ginekologa. Rocznie powiatowy samorząd na to działanie przeznacza około 90 tys. złotych.

Na minionym posiedzeniu komisji zdrowia, jej przewodniczący pytał wicestarostę, czy w planach jest realizowanie innych programów profilaktycznych. – Planujemy coś na przyszły rok? – dociekał Franciszek Marcol. Marek Kurpis odparł, że jest to wątpliwe, bo powiat nie ma jak na razie w skarbcu wolnych pieniędzy, ale jeżeli pojawi się możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na ten cel, to jak najbardziej. – Nie chcielibyśmy powiększać wydatków bieżących – powiedział wicestarosta.

Wiceprzewodniczący rady powiatu Władysław Gumieniak sygnalizował, że gdyby pojawiły się wolne środki, to warto byłoby organizować badania profilaktyczne prostaty, z kolei nieetatowy członek zarządu Józef Stukator mówił o boreliozie, sygnalizując, że w powiecie rybnickim badania na jej wykrywanie finansowane są przez tamtejsze starostwo.

Do dyskusji dołączyła także członkini zarządu Ewa Lewandowska, zauważając, że pojawiają się ze strony mieszkańców zapytania w sprawie przeprowadzania badań w kierunku wirusa HPV, który głównie kojarzony jest z rakiem szyjki macicy. Wobec mężczyzn jednak też może być niebezpieczny, powodując między innymi raka gardła.

Franciszek Marcol zaproponował, aby rozeznać jakie programy profilaktyczne realizują powiaty w regionie i na jakich zasadach je finansują. Głównie jednak radnych zainteresował program dotyczący badań na wykrywanie boreliozy. Dyskusja ma być kontynuowana przed końcem roku. Do tego czasu kierownik referatu spraw społecznych Aleksander Kasprzak ma rozeznać sytuację w sąsiednich powiatach, a później zaproponować radnym dostępne rozwiązania.

(mad)

Ludzie:

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.