Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Czeki na zakup nowego sprzętu dla strażaków ochotników wręczone [ZDJĘCIA]

29.10.2019 09:20 | 1 komentarz | juk

Strażacy niosący ochotniczo pomoc ofiarom wypadków z powiatu wodzisławskiego, rybnickiego, raciborskiego oraz miasta Żory otrzymali pieniądze na zakup nowego sprzętu ratującego życie.

Czeki na zakup nowego sprzętu dla strażaków ochotników wręczone [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Strażacy z naszego regionu mają powody do zadowolenia. Wczoraj (28.10) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. zostały podpisane umowy w ramach Funduszu Sprawiedliwości o łącznej wartości prawie 2 mln zł. Dzięki tym środkom ochotnicze jednostki straży pożarnych z Raciborza-Sudołu, Gorzyczek, Krzyżanowic, Żor, Rybnika-Boguszowic i Rybnika-Popielowa będą mogły zakupić nowy sprzęt ratunkowy. Wręczenie symbolicznych czeków odbyło się w towarzystwie strażaków i samorządowców oraz członka Rady Ministrów Michała Wosia, posłanki Teresy Glencoraz senatora Ewy Gawędy.

Będzie nowy wóz

Największy z symbolicznych czeków otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna Racibórz-Sudół. To 900 tys. zł, które umożliwi strażakom zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dla tamtejszych ochotników to wyjątkowo radosny i długo oczekiwany dzień, ponieważ obecnie do akcji wyjeżdżają 26-letnim jelczem. - Co nowe to nowe. Odejdzie nam stres związany z tym, czy sprzęt zadziała, czy odmówi posłuszeństwa. Kiedy otrzymujemy wezwanie, liczy się każda minuta. Jelcz jest już mocno wysłużony i awaryjny. Nie bez znaczenia jest też to, że do starego wozu wchodzi tylko 4 ratowników z kierowcą. Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy pomieści aż 6 osób - komentuje prezes OSP w Raciborzu-Sudole Krzysztof Seidler.

Pozostałe jednostki OSP otrzymały symboliczne czeki o wartości kolejno: Gorzyczki - 750 tys. zł, Krzyżanowice - 49,5 tys. zł, Żory - 148 tys. zł, Rybnika-Boguszowic i Rybik-Popielów - 100 tys. zł.

Ważny dzień dla strażaków

- Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Po to właśnie powstał i tak został zorganizowany Fundusz Sprawiedliwości, aby wspierać strażaków ochotników, którzy według statystyk są pierwsi na miejscach wypadków - mówił podczas uroczystości Michał Woś. Podziękował strażakom, za bezinteresowne niesienie pomocy innym. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Bogdan Jędrocha podkreślał, że przekazanie symbolicznych czeków na zakup nowego sprzętu ratującego życie jest ważną chwilą dla środowiska pożarniczego. - Nowy sprzęt to ważna rzecz, zwłaszcza dla strażaków ochotników - mówił. - Z jednej strony mają dodatkowe narzędzia, które ułatwią im pracę. Z drugiej - udaje się w ten sposób ściągać do strażnic i remiz młode pokolenie, bo nie oglądają już starego sprzętu, a mogą nacieszyć oko nowoczesnym - dodał komendant Jędrocha.

Pieniądze od przestępców

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak, aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących. Dzięki temu strażacy-ochotnicy otrzymają pieniądze na doposażenie swoich jednostek.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Radna Sejmiku Województwa Śląskiego

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm