Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wacławczyk, Tomaszewska i Polowy jednym głosem o Raciborzu bez węgla

28.10.2019 13:43 | 37 komentarzy | żet

28 października przed Urzędem Miasta Racibórz zorganizowano konferencję prasową poświęconą sprawie wprowadzenia w Raciborzu zakazu spalania paliw stałych.

Wacławczyk, Tomaszewska i Polowy jednym głosem o Raciborzu bez węgla
Radny powiatowy Dawid Wacławczyk, radna Zuzanna Tomaszewska, prezydent Raciborza Dariusz Polowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy Racibórz powinien być strefą bez węgla i drewna (paliw stałych)?

Przypomnijmy, 22 października większość członków Komisji ds. czystego powietrza opowiedziała się za rekomendowaniem prezydentowi Dariuszowi Polowemu podjęcia działań, których efektem będzie wprowadzenie w mieście zakazu spalania paliw stałych do końca 2025 roku. Wyjątkiem mają być kotły na pellet, które będzie można użytkować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ale tylko do 2028 roku.

Z myślą o osobach w trudnej sytuacji materialnej ma zostać przygotowany specjalny program osłonowy, który ułatwi im sprostanie rzeczywistości bez węgla i drewna. - Jako klub (RSS Nasze Miasto - red.) i Rada Miasta Racibórz chcielibyśmy wesprzeć prace nad programem osłonowym, który musi się pojawić - zapewnia radna Zuzanna Tomaszewska.

Przewodniczący Komisji ds. czystego powietrza Dawid Wacławczyk wyjaśnia, że taki program powinien wyrównać różnicę w opłatach za ciepło, która powstanie po wymianie kotła zasilanego paliwem stałym na kocioł gazowy lub podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Formalnie wprowadzenie nowego prawa leży w kompetencjach samorządu województwa. Dlatego prezydent Raciborza, posiadając rekomendację Komisji ds. czystego powietrza, powinien podjąć kroki zmierzające do przygotowania stosownej uchwały oraz przyjęcia jej przez Sejmik Województwa Śląskiego. Dariusz Polowy zaznacza, że zostanie to poprzedzone analizami ekonomicznymi oraz logistycznymi. - Uważam, że terminem rozstrzygającym powinien być koniec tego roku. Wtedy powinniśmy zakończyć analizy i rozpocząć procedurę związaną z procedowaniem tego rozwiązania na poziomie wojewódzkim - mówi D. Polowy.

To nie będzie proces łatwy, to nie będzie proces tani. On będzie trudny dla mieszkańców, ale jeszcze trudniejszy dla zasobu miejskiego

Dawid Wacławczyk

Jak długo będzie to trwało? - Biorąc pod uwagę doświadczenia Krakowa, zajmie to kilka miesięcy - mówi Dawid Wacławczyk. Wyjaśnia, że władze województwa będą zobligowane do przeprowadzenia konsultacji społecznych. W Krakowie przeprowadzono również badanie sondażowe, aby sprawdzić czy mieszkańcy rzeczywiście popierają wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych. Niewykluczone, że Racibórz pójdzie tą samą drogą. - Kluczowe będzie zdanie nie komisji, nie prezydenta, nie radnych, tylko mieszkańców. W Krakowie poparcie dla tej uchwały wyniosło 94%. Ogólne dane dla całej Polski mówią o poparciu na poziomie osiemdziesięciu kilku procent dla tego typu rozwiązań - dodaje D. Wacławczyk.

Radny Dawid Wacławczyk apeluje do mieszkańców, którzy do tej pory nie mają dostępu do infrastruktury gazowej, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków o przyłączenie do sieci. Prosi również o propagowanie wiedzy o tworzonym prawie wśród rodziny i sąsiadów, tak aby konieczność wymiany ogrzewania nikogo nie zaskoczyła. - To nie będzie proces łatwy, to nie będzie proces tani. On będzie trudny dla mieszkańców, ale jeszcze trudniejszy dla zasobu miejskiego - mówi Dawid Wacławczyk.

Zapytaliśmy jakie sankcje przewidziano dla osób, które zignorują zakaz spalania paliw stałych w Raciborzu. - Nie koncentrowaliśmy się na karach i nie analizowaliśmy ich. To pytanie bardziej do prawników - odpowiedział. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w przypadku wspomnianego już Krakowa. Tam za złamanie zakazu palenia węglem lub drewnem można otrzymać 500 zł mandatu. Osoba, która nie przyjmie mandatu, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty