Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Ewakuacja szkoły w Żorach. Robotnicy wykopali niewybuch

28.10.2019 10:58 | 0 komentarzy | acz

Ponad setkę osób, w tym 80 dzieci ewakuowano dziś z terenu należącego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Żorach. Po godzinie 8.00 pracownicy firmy wykonującej tam prace ziemne natknęli się na pocisk moździerzowy pochodzący z okresu II wojny światowej. Przed godziną 11.00 na miejsce przybyli saperzy, którzy zabrali niewybuch i przekazali teren dyrektorowi placówki.

Ewakuacja szkoły w Żorach. Robotnicy wykopali niewybuch
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzisiaj o godz.8.35 oficer dyżurny żorskiej komendy odebrał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o znalezieniu niewybuchu na terenie jednej z żorskich szkół, mieszczącej się przy ulicy Pszczyńskiej. Na miejsce natychmiast skierował policyjne patrole oraz policjanta z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Po potwierdzeniu zgłoszenia okazało się, że niewybuch to pocisk moździerzowy o kalibrze 82 mm będący najprawdopodobniej pamiątką po II wojnie światowej.

W związku z zaistniałą sytuacją podjęto decyzję o ewakuacji osób przebywających na terenie szkoły, w tym 80 dzieci, 18 pracowników firmy zewnętrznej i 16 osób ze stanu personelu szkoły. Ewakuowano również mieszkankę pobliskiego domu i powiadomiono saperów z gliwickiej jednostki wojskowej.

Terenu szkoły przez dwie godziny pilnowali policjanci i strażacy. Do czasu przybycia żołnierzy i zakończenia przez nich prac uczniowie nie mogli wrócić na lekcje. Niewybuch został wywieziony przez saperów jeszcze przed godziną 11.00.
(acz)