Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Kultura

Epidemia koronawirusa:

Katastrofa kolejowa w Krzanowicach. Nie żyje 39 osób, liczba ofiar rośnie

27.10.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Do niebywałego dramatu doszło w Krzanowicach w powiecie raciborskim. Zderzyły się tu dwa pociągi. Składy stanęły w ogniu. Przypuszcza się, że przyczyną pożaru był... przemyt czeskiej okowity. Z wraku pociągu wydobyto 19 zwęglonych ciał, kolejne 20 ofiar zmarło w miejscowym szpitalu. O tej niebywałej tragedii, a także wielu innych sprawach mniejszej i większej wagi, pisały Nowiny Raciborskie równo sto lat temu.

Katastrofa kolejowa w Krzanowicach. Nie żyje 39 osób, liczba ofiar rośnie
zdjęcie poglądowe (monikie.org.uk)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 22 października 1919 r.

Woda dla wszystkich

Racibórz. Wodociągi w większych rozmiarach mają być pono budowane w celu zaopatrzenia w wodę licznych wsi w powiecie raciborskim, a przede wszystkim w powiecie rybnickim. Wiadomo, że kopalnie w wielu gminach pościągały wodę studzienną i liczne gminy cierpią brak dobrej wody. Nowe wodociągi mają temu zapobiec. Projekt przewiduje koszta wynoszące 24 miliony marek. Ogółem 24 wsi ma być zaopatrzonych wodą z tego nowego przedsiębiorstwa. Na razie jest to wszystko tylko projekt.

Przed wyborami do rady miasta

O mandaty do rady miejskiej w Raciborzu dobijać się będzie ogółem 7 partyi. I my Polacy założyliśmy porządną listę kandydatów i mamy nadzieje, że zdobędziemy cały szereg krzeseł w radzie naszego staropolskiego grodu. Niech jeno wiarusi polscy mocno agitują, aby wszyscy Polacy i Polki tylko na polską listę głosowali!

Chałupnik sołtysem

Brzezie pod Raciborzem. Sołtysem tutejszej gminy został mianowany chałupnik Jan Psota.

Spłoszenie opryszków

Nędza w Raciborskiem. Do tutejszej poczty usiłowało włamać się sześciu opryszków w jednej z ostatnich nocy, jednakże ich spłoszono i odpędzono.

Bandyci zabrali wypłatę i... buty

Rybnik. Gdy górnicy wracali do pracy z wypłatą z kopalni Blücherschächte oraz Donnersmarck* w liczbie 13, napadło na nich w lesie pomiędzy Blücherschächte i Boguszowicami trzech bandytów uzbrojonych w rewolwery. Górnicy zaskoczeni i bez broni, oddali im zarobek i rzeczy. Bandyci jednemu z nich ściągnęli z nóg buty nowe i puścili go boso, i zniknęli w lesie.

Podwyżka cen wody i prądu o 50%

Wodzisław. Z powodu drożyzny węgli rada miasta podwyższyła cenę wody i prądu elektrycznego o 50%. Odtąd woda będzie kosztować 60 fen. za metr kubiczny a elektryka 1,20 mk za godzinę kilowatową.

Pożar w mieszkaniu doktora

Rybnik. Pożar powstał w mieszkaniu p. dr. Różańskiego lecz go wnet ugaszono. Szkoda powstała wynosi około 1000 marek. Pan dr Różański ciągle jest jeszcze przez Niemców trzymany w niewoli w fortecy w Kłodzku.

Wakacje z powodu biegunki

Żory. Wakacye czyli ferye szkolne, kończące się dnia 18. października, zostały przedłużone na czas nieograniczony z powodu krwawej biegunki, która tu wciąż jeszcze się rozszerza i zabiera ofiary w ludziach. Zatem wszystkie szkoły są tu nadal zamknięte.

Austrya u brzegu bankructwa

Onegdaj rozpoczęły się obrady zgromadzenia narodowego niem. Austryi. Rząd przedłożył zgromadzeniu budżet na rok 1920. Ogólne wydatki wynoszą 8441 milionów koron, ogólny dochód 3444 miliony. W ten sposób deficyt wynosi 4987 milionów.  

* Mowa o dzisiejszych kopalniach Jankowice oraz Chwałowice.