środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Racibórz robi duży krok w kierunku wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych

22.10.2019 19:00 | 13 komentarzy | żet

Działająca przy prezydencie Raciborza Komisja ds. czystego powietrza rekomenduje podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych. Terminem granicznym wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne ma być 2025 rok. W przypadku terenów miasta, które nie mają dostępu do sieci gazowej lub ciepłowniczej dopuszczone zostanie użytkowanie pieców na pellet, ale tylko do 2028 roku.

Racibórz robi duży krok w kierunku wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono zakaz spalania paliw stałych jest Kraków. Wiele wskazuje na to, że Racibórz podąży ścieżką wytyczoną przez mieszkańców dawnej stolicy Polski i wprowadzi podobne rozwiązania. 22 października członkowie Komisja ds. czystego powietrza opowiedzieli się za rekomendowaniem prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia w mieście zakazu spalania paliw stałych do końca 2025 roku.

Wyjątkiem mają być kotły na pellet*, które będzie można użytkować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ale tylko do 2028 roku. Oznacza to, że właściciele nieruchomości na terenach miasta pozbawionych dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej powinni wystąpić z wnioskiem do PGNiG lub Polskiej Spółki Gazownictwa o wykonanie przyłącza, tak aby zdążyć z przejściem na ogrzewanie gazowe lub ciepło systemowe do końca 2028 roku. Z myślą o osobach w trudnej sytuacji materialnej ma zostać przygotowany specjalny program osłonowy, który ułatwi im przeprowadzenie inwestycji.

Przymusem wymiany źródeł ogrzewania będą objęci właściciele nieruchomości położonych na terenie Raciborza, przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także gmina Racibórz ze swoim zasobem komunalnym. Uchwała nie będzie dotyczyć specyficznych podmiotów takich jak Rafako czy Cobex, które występują o pozwolenia na użytkowanie instalacji na drodze odrębnych przepisów.

Za przyjęciem tego rozwiązania opowiedzieli się przewodniczący komisji radny powiatowy Dawid Wacławczyk, a także członkowie komisji Zygmunt Kobylak, Zuzanna Tomaszewska, Jan Wiecha, Józef Galli, Ewa Klimaszewska, Piotr Dominiak i Leszek Szczasny. Odmienne zdanie mieli naczelnik wydziału ochrony środowiska Katarzyna Polak, radny powiatowy Artur Wierzbicki oraz radna miejska Magdalena Kusy. Warto zaznaczyć, że nie byli oni przeciwnikami zakazu, ale optowali za wydłużeniem terminu wymiany źródeł ciepła.

Formalnie wprowadzenie nowego prawa leży w kompetencjach samorządu województwa. Dlatego prezydent Raciborza, posiadając rekomendację Komisji ds. czystego powietrza, powinien podjąć kroki zmierzające do przygotowania stosownej uchwały oraz jej przyjęcia przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Więcej o wynikach prac Komisji ds. czystego powietrza w Raciborzu oraz wprowadzeniu zakazu spalania paliw stałych w kolejnym numerze "Nowin Raciborskich" (w sprzedaży od 29.10.2019 r.).


* Spełniające normy V klasy oraz eco desing.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Józef Galli

Józef Galli

Radny Raciborza, szef komisji budżetu

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

Zygmunt Kobylak

Zygmunt Kobylak

Radny Raciborza, prezes PTTK Racibórz