Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Doktor przyjmie w eko budynku

23.10.2019 13:00 | 4 komentarze | mak

Kolejne dwie przychodnie na terenie powiatu stały się bardziej przyjazne środowisku. Dobiegły końca dwie inwestycje związane z termomodernizacją ośrodków zdrowia w Gołkowicach i w Kokoszycach w Wodzisławiu Śl. Powiat wydał na ten cel ponad 1,2 mln zł.

Doktor przyjmie w eko budynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Termomodernizacja budynku ośrodka zdrowia w Kokoszycach kosztowała ponad pół miliona złotych, z czego niemal 200 tys. zł pochodziło z różnych form wsparcia (preferencyjnych pożyczek oraz dotacji) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W ramach inwestycji zlikwidowano kotłownię węglową, którą zastąpiono ogrzewaniem zasilanym gazem ciekłym. Wymieniono też instalację centralnego ogrzewania, usprawniono wentylację, ocieplono stropodach, częściowo wymieniono okna i drzwi, a także ocieplono ściany zewnętrzne budynku. Zgodnie z obliczeniami Powiatowego Zakładu Zarządzania Nieruchomościami w Wodzisławiu Śl. wykonanie zadania pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń o około 90%, a zużycie energii o 65%. Oprócz uzyskania efektów ekologicznych i ekonomicznych inwestycja przyczyniła się także do poprawy estetyki elewacji budynku, obniżenia kosztów bieżących napraw i konserwacji oraz poprawy komfortu cieplnego użytkowników. Wykonawcami robót były firmy Partum z Zabrza oraz Mika Technika Grzewcza i Sanitarna z Radlina.

Drugi z obiektów poddany termomodernizacji to budynek przychodni w Gołkowicach. Ze względu na większą kubaturę obiektu inwestycja pochłonęła też więcej pieniędzy. Wydano na nią ponad 720 tys. zł. W tym przypadku wsparcie WFOŚ sięgnęło poziomu ponad 280 tys. zł. Podobnie jak w Kokoszycach także tutaj zlikwidowano kotłownię węglową. Zastąpiono ją jednak kotłownią zasilaną gazem ziemnym. Ponadto wymieniono instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, ocieplono stropodach, dokonano częściowej wymiany okien i drzwi zewnętrznych oraz ocieplono ściany zewnętrzne i piwnice. Także w przypadku ośrodka zdrowia w Gołkowicach inwestycja ma przynieść znaczące oszczędności zarówno w zakresie zużycia energii (o około 62%), jak i emisji zanieczyszczeń. Poprawiła też estetykę budynku oraz przyczyni się do obniżenia kosztów napraw i konserwacji. Wykonawcą inwestycji była firma Wimar z Radlin.

oprac. (mak)