Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Koniec z nieścisłościami. PSZOK ma już regulamin

20.10.2019 07:00 | 2 komentarze | juk

Pszowscy włodarze wprowadzili regulamin funkcjonowania miejskiego PSZOK–u. Dokument ma w jasny sposób określać uprawnienia i obowiązki zarówno pracowników, jak i osób przywożących odpady.

Koniec z nieścisłościami. PSZOK ma już regulamin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Choć od dobrych kilku lat w Pszowie przy ul. Traugutta funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), to do tej pory nie posiadał regulaminu. Kilka tygodni temu pszowscy radni w końcu nadrobili tę zaległość i uchwalili dokument.

Regulamin ma przede wszystkim określać zasady funkcjonowania PSZOK–u. Zawiera informacje m.in. w jakich dniach i godzinach jest czynny oraz jakie frakcje odpadów są przyjmowane. Określa również warunki ich przyjęcia. Jest to jeden z najważniejszych zapisów, ponieważ wcześniej nie było to w żaden sposób uregulowane. Jak czytamy w regulaminie, osoba dostarczająca odpady do PSZOK–u musi okazać aktualną informację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub aktualny dowód jej opłacenia. Z kolei „w przypadku lokatorów budynków wielolokalowych będących w zasobach gminy, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych lub zarządców prywatnych dowodem opłacenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest dowód opłacenia czynszu na rzecz zarządcy nieruchomości”. W obu przypadkach należy również okazać dokument potwierdzający tożsamość.

Wprowadzenie regulaminu ma przede wszystkim na celu doprowadzenie do sprawniejszego działania PSZOK–u, co w przeszłości wiązało się z wieloma kontrowersjami. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu mieszkaniec Pszowa złożył skargę na funkcjonowanie PSZOK–u. Skarżył się w szczególności na – jego zdaniem – nieprawidłowy sposób weryfikacji zamieszkania przez tamtejszych pracowników. – Cieszę się, że w końcu regulamin PSZOK–u powstał. Rozwieje on wszelkie wątpliwości mieszkańców, którzy deponują u nas odpady – komentuje kierownik pszowskiego zakładu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Grzegorz Lelek, pod którego zarządem znajduje się PSZOK.

(juk)