Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Szybciej, taniej, efektywniej. Mediacja sposobem na rozwiązanie konfliktów

16.10.2019 14:42 | 0 komentarzy | d

Niskie koszty, brak formalizmu, wysoka efektywność i nieszablonowe rozwiązania. Mediacja to same plusy. Jak wygląda krok po kroku? Jak przekonać do niej strony? I najważniejsze, które ze spraw można w ten sposób rozwiązać? W ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji, raciborska biblioteka i Sąd Rejonowy w Raciborzu, zaprosiły słuchaczy na wykład "Mediacje rodzinne". Spotkanie poprowadziły Izabella Świerczek - sędzia rodzinny oraz Natalia Lewandowska-Fac – radca prawny i mediator.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cykl darmowych wykładów dla mieszkańców pod hasłem "Mam prawo do..." i obchody Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji wpisały się w harmonogram wspólnych działań Sądu Rejonowego i raciborskiej biblioteki. Dlatego na początku spotkania przy Kasprowicza 12 nie mogło zabraknąć gratulacji i podziękowań dla prezes Sądu, Marzeny Korzonek, która m.in. za owocną współpracę z biblioteką otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku 2019.

Następnie prelegentki - sędzia rodzinny Izabella Świerczek oraz radca prawny i mediator Natalia Lewandowska-Fac w przystępny sposób, posiłkując się prezentacją multimedialną, omówiły najważniejsze dla mediacji zagadnienia. Szczególną uwagę poświęcono mediacjom rodzinnym, w ramach których pozasądowo można rozwiązać m.in. spory o alimenty, podział majątku czy kontakty z dziećmi (np. uzgadniając wspólnie plan wychowawczy). Ekspertki przekonywały, że to właśnie mediacja może zamienić wyniszczające starcie stron w konstruktywne rozwiązanie, bez narażania dzieci na dodatkowy stres, a dodatkowo usprawnić działanie sądów. Podkreśliły również, że w przypadku mediacji rodzinnych dużą rolę grają silne emocje. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej - mediatora, który zniweluje stres towarzyszący konfliktowi do minimum i pomoże zobaczyć w konflikcie to, co dotychczas dla stron było niewidoczne.

Wspólne działania biblioteki z Sądem będą kontynuowane w przyszłości. Najbliższe - debata "Mediacje szkolne i rówieśnicze w placówkach oświatowych" skierowana do dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów szkolnych, kuratorów ds. nieletnich i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Raciborza odbędzie się 17 października o godz. 10.00.

źródło: MiPBP Racibórz

Ludzie:

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu