Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Kolejny krok Jastrzębia w stronę kolei

16.10.2019 13:48 | 13 komentarzy | AgaKa

Z inicjatywy prezydenta miasta Anny Hetman w jastrzębskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego z Aglomeracją Śląską.

Kolejny krok Jastrzębia w stronę kolei
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W trakcie rozmów omówiono możliwe warianty przebiegu połączenia oraz zaprezentowano stanowiska poszczególnych samorządów odnośne konkretnych tras. Przedstawiciele PKP PLK zaznaczyli, że przywrócenie pociągów do Jastrzębia-Zdroju jest kwestią priorytetową. Jest ono wpisane do obecnie oczekującego na zatwierdzenie przez Radę Ministrów programu rządowego „Kolej+”, którego uruchomienie jest planowane w przeciągu kilku miesięcy.

Samorządowcy zostali również poinformowani, że połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju i innych gmin w ramach integracji z Centralnym Portem Komunikacyjnym (tzw. „Szprycha nr 7”) to projekt realizowany przez CPK. Bezpośrednio jest on związany z powstaniem Portu Lotniczego Solidarność, jest niezależny od programu „Kolej+” i będzie realizowany po 2030 roku.

Ustalono, że pierwszym, niezbędnym i podstawowym krokiem związanym z przywróceniem połączenia kolejowego jest przygotowanie i opracowanie studium wykonalności – dokumentu, który wskaże optymalną pod względem technicznym, ekonomicznym i przede wszystkim komunikacyjnym trasę przebiegu tego połączenia. Przewidywany koszt opracowania dokumentu, według przedstawicieli PKP PLK, może wynieść nawet do 5 mln zł., stąd przewidywana jest możliwość jego sfinansowania w ramach programu „Kolej+”. Zakładany montaż finansowy to 85% środki rządowe, a 15% wkład własny samorządów.

Do koordynacji działań i prac samorządów w tym zakresie, zgodnie z sugestiami PKP PLK i Urzędu Marszałkowskiego, zostało wyznaczone miasto Jastrzębie-Zdrój.