środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

PiS wygrało wybory. Jarosław Kaczyński: Przed nami cztery lata ciężkiej pracy [WYNIKI EXIT POLL]

13.10.2019 21:00 | 240 komentarzy | żet

Na Prawo i Sprawiedliwość miało zagłosować 43,6% wyborców. Drugi wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni 27,4%). Trzeci wynik uzyskało SLD (SLD, Wiosna, Lewica 11,9%), czwarty PSL (Koalicja Polska PSL i Kukiz'15 9,6%). Na piątej pozycji uplasowała się Konfederacja (Konfederacja Wolność i Niepodległość 6,4%).

PiS wygrało wybory. Jarosław Kaczyński: Przed nami cztery lata ciężkiej pracy [WYNIKI EXIT POLL]
zdjęcie poglądowe (Facebook/PiS)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokładnie o godz. 21.00 TVP 1 podała wyniki exit poll wyborów parlamentarnych (badanie przeprowadził Ipsos na zlecenie TVP):

  • Prawo i Sprawiedliwość - 43,6%
  • Koalicja Obywatelska (PO, .N, Zieloni) - 27,4%
  • SLD (SLD, Wiosna, Lewica) - 11,9%
  • PSL (Koalicja Polska PSL i Kukiz'15) - 9,6%
  • Konfederacja (Konfederacja Wolność i Niepodległość) - 6,4%

Jeśli te wyniki potwierdzą się, to PiS będzie mieć 239 posłów, KO 130, SLD 43, PSL 34, a Konfederacja 13*. Swojego przedstawiciela w Sejmie RP będzie mieć również mniejszość niemiecka (1 parlamentarzysta). Oznacza to, że PiS ma wielką szansę na kolejną kadencję samodzielnych rządów.

Frekwencja miała wynieść 61,1 %.

Prawo i Sprawiedliwość nie wygrało tylko w województwach lubuskim oraz pomorskim, gdzie przewagę osiągnęła Koalicja Obywatelska.

Kaczyński: Przed nami cztery lata ciężkiej pracy

- Proszę państwa mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy, ale pamiętajcie - to są tylko badania, a nie wyniki ostateczne. Ale mimo wszystko mamy powody do radości, bo pomimo tego potężnego frontu przeciwko nam, zdołaliśmy wygrać (...) Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, bo Polska musi się zmieniać dalej i musi się zmieniać na lepsze. To co było naszą główną siłą - wiarygodność i dotrzymywanie słowa, a to w tym czteroleciu, które jest przed nami może być trudniejsze niż w tym czteroleciu, które jest za nami, musi trwać - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński tuż po ogłoszeniu wyników wyborów.

"Nie będzie Budapesztu w Warszawie"

- To nie była równa walka. Nie było zasad. Nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. Zwrócił uwagę, że dalsza integracja środowisk opozycyjnych jest jedyną drogą do pokonania Prawa i Sprawiedliwości. Wyraził nadzieję, że opozycja zwycięży w wyborach do Senatu. Zapowiedział również zwycięstwo w wyborach prezydenckich. - Nie będzie Budapesztu w Warszawie - podkreślił lider Platformy Obywatelskiej.

Wkrótce więcej informacji.


* Mandaty w wyborach parlamentarnych - tak jak w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców - rozdziela się stosując tzw. metodę D'Hondta. TUTAJ opisaliśmy szczegółowo, jak ona działa.