Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Patrol

Tirowiec okradał kolegów na postojach. Wykręcił reflektory z 50 ciężarówek

11.10.2019 07:41 | 0 komentarzy | acz

Policjanci z gliwickiej „jedynki” rozwikłali sprawę dotyczącą reflektorów, znikających z ciężarówek zaparkowanych na MOP-ach przy autostradach A1 i A4. Sprawca zawsze działał pod osłoną nocy, gdy zmęczeni kierowcy spali.

Tirowiec okradał kolegów na postojach. Wykręcił reflektory z 50 ciężarówek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kradzieże zdarzały się nieregularnie, ale przestępczy proceder trwał od kilkunastu miesięcy. Pokrzywdzonymi były firmy transportowe z Polski oraz krajów europejskich. Każdorazowo straty wynosiły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Detektywi z I Komisariatu Policji w Gliwicach rozpoczęli poszukiwania już od pierwszego zgłoszenia w naszym rejonie. Sprawca próbował jednak zacierać za sobą ślady: używał różnych samochodów, korzystał z podmienionych tablic rejestracyjnych, działał w różnych miejscach, o różnych godzinach. Kradł reflektory z ciężarówek tylko jednej, bardzo znanej, marki samochodów. Wszystkie zdarzenia miały miejsce na terenach miejsc obsługi pasażerów przy autostradach A1 i A4 w województwach śląskim oraz opolskim.

W toku śledztwa policjanci wytypowali kilka osób. Po pewnym czasie grono podejrzewanych zawęziło się do jednego mężczyzny. Jak się okazało, był nim... kierowca tira. Praca operacyjna doprowadziła śledczych do zebrania mocnych dowodów. Gdy na początku października doszło do kolejnej kradzieży, policjanci mogli przystąpić do zatrzymania. Wiedzieli już, kim jest mężczyzna podejrzewany o serię kradzieży. Był nim 46-letni kierowca tira, zatrudniony w jednej z firm transportowych na Opolszczyźnie, mieszkaniec Centralnej Polski.

Nad ranem kryminalni ruszyli w drogę. Najpierw na terenie bazy transportowej przeszukali prywatny samochód tego mężczyzny i… był to strzał w dziesiątkę. Śledczy znaleźli i zabezpieczyli mocne dowody, łącznie ze skradzionymi reflektorami. Następnie wyruszono w ślad za tirem, którym 46-latek podążał w stronę Dolnego Śląska. W momencie zatrzymania mężczyzna nie był w stanie ukryć zaskoczenia. W trakcie policyjnych czynności przyznał się do 50 kradzieży. Straty szacowane są na ok. 300 tys. zł. Teraz podejrzanego czeka proces karny i wyrok. Grozi mu 5 lat więzienia oraz konieczność zadośćuczynienia stratom spowodowanym nie tylko kradzieżami, ale i zniszczeniami, przestojami czy przeładunkami towaru z unieruchomionych pojazdów.

(acz)