Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Kultura

Sacrum na wyciągnięcie ręki czyli Ikonokody w Raciborzu

10.10.2019 13:34 | 0 komentarzy | rck

Jesteśmy już po oficjalnym otwarciu wystawy zatytułowanej "Ikonokody" autorstwa raciborzanina Grzegorza Tomasiaka. Wernisaż miał miejsce w Galerii OBOK przy Raciborskim Centrum Informacji, gdzie prace artysty można będzie podziwiać do końca października.

Sacrum na wyciągnięcie ręki czyli Ikonokody w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystawę otworzyła Anna Kokolus, opowiadając o bogatym doświadczeniu autora – o jego licznych wystawach w kraju i poza jego granicami. Wice dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury nadmieniła czym są ikony, nawiązała do tradycji ich pisania, po czym oddała głos artyście.

Znacznie upraszczając można powiedzieć, że na zbiór "Ikonokody" składa się z 16 prac - zakodowanych ręcznie ikon. Grzegorz Tomasiak wyjaśnił, czym w rzeczywistości jest ikona, co przedstawia i jakie jest jej przeznaczenie. Zgodnie z tradycją w ikonie powinno się doszukiwać czegoś głębszego, ponadzmysłowego, przysłowiowego "drugiego dna". Pisanie ikon to sztuka transcendencji, warstw i ich odkrywania. Dla wzmocnienia efektu, autor posłużył się nowoczesną formą, zakrywając ikony warstwą ręcznie naniesionego alfanumerycznego cyfrowego kodu QR.

Pod osłoną kodów znajduje się ukryty przekaz – prawdziwe oblicze ikony – fragmenty Pisma Świętego – Księgi Starego Testamentu.

W dziełach Tomasiaka kody QR pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – oddzielają, rzec można, sacrum od profanum, albowiem miejsce ikon to kościoły, cerkwie, a nie publiczne galerie. Tutaj mamy możliwość dotknięcia tegoż sacrum. To zdecydowanie sztuka na wyciągnięcie ręki.

źródło: RCK