Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

2 mln euro na kolej do Jastrzębia-Zdroju

10.10.2019 10:31 | 7 komentarzy | AgaKa

W sierpniu Anna Hetman zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z listem w sprawie wsparcia starań Jastrzębia-Zdroju odnośnie przywrócenia połączenia kolejowego z Aglomeracją Śląską.

2 mln euro na kolej do Jastrzębia-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Katowicach w trakcie Impact Revolution, ogłoszono pozyskanie na ten cel odpowiednich środków.

Prawie 2 mln euro na przygotowania do budowy 30-kilometrowego odcinka, dzięki któremu pociągi dojadą do Jastrzębia-Zdroju. To fragment trasy Katowice-Ostrawa, która ma być budowana przez Centralny Port Komunikacyjny wspólnie z czeskim zarządcą torów SŽDC (czeski odpowiednik PKP).

Pieniądze na budowę torów do Jastrzębia-Zdroju, największego polskiego miasta bez dostępu do kolei, mają pochodzić z konkursu unijnego CEW. Dokładnie na ten cel przyznano dofinansowanie w wysokości 1,75 mln euro. Środki mają zostać przeznaczone na prace przygotowawcze do budowy szlaku kolejowego od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju i połączenia z istniejącą linią Chybie-Żory. Planowany odcinek o długości 30 km stanowi brakujące ogniwo na Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. W ramach prac zaproponowany zostanie też przebieg nowego korytarza kolejowego Jastrzębie-Zdrój - Katowice.

Na razie finansowanie obejmuje 30 km trasy, co oznacza likwidację wykluczenia kolejowego Jastrzębia-Zdroju. Gdy odcinek powstanie, podróż pociągiem z Katowic do Ostrawy będzie trwać 40 minut. Ukończenie całego komponentu kolejowego planowane jest do 2035 roku, a jeżeli uda się przyspieszyć prace to nawet w 2030.