Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Goście z Łotwy z wizytą w powiatowych jednostkach pomocy społecznej

10.10.2019 10:21 | 0 komentarzy | AgaKa

W ubiegłym tygodniu ponad dwudziestoosobowa delegacja z powiatu Jelgava na Łotwie odwiedziła powiat wodzisławski. W czasie dwudniowej wizyty goście odwiedzili wybrane jednostki pomocy społecznej, aby poznać ich pracę, zadania oraz strukturę organizacyjną.

Goście z Łotwy z wizytą w powiatowych jednostkach pomocy społecznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z członkami Zarządu Powiatu: Leszkiem Bizoniem, Krystyną Kuczerą oraz Kornelią Newy w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śl. Gościom zaprezentowano film ukazujący walory powiatu wodzisławskiego. Następnie strukturę systemu powiatowej pomocy społecznej przedstawiła Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej. Zebrani usłyszeli jakie zadania realizuje Powiat oraz jednostki mu podległe i do kogo kierowana jest pomoc. Z kolei Iwona Koczy, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, omówiła zadania z zakresu ochrony i promocji zdrowia, w szczególności współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Następnie odbyły się wizyty studyjne w wybranych instytucjach pomocowych. Jako pierwszy goście odwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie mieli okazję spróbować swoich sił w maglowaniu. Później przeszli do sąsiedniego Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek, który jest placówką pobytu dziennego dla 35 osób z niepełnosprawnością. Kolejnym ośrodkiem jaki odwiedzili Łotysze był Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Perła”, którego podstawowym zadaniem jest tworzenie warunków do aktywacji psychospołecznej osób korzystających z jego świadczeń. Na zakończenie wizyty goście udali się do Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, który w październiku obchodzi 25-lecie swojej działalności.