Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Wodzisław dostał miliony na drogi. Kiedy ruszą inwestycje?

09.10.2019 16:45 | 3 komentarze | mak

14 zadań drogowych za ponad 8 mln zł - prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca zdaje raport ze stanu zaawansowania przygotowań do inwestycji, na które miasto pozyskało pieniądze w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Wodzisław dostał miliony na drogi. Kiedy ruszą inwestycje?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisław Śląski załapał się na miliony dofinansowania z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o pieniądze na remonty albo przebudowę ulic: Sasankowej (zmiana konstrukcji nawierzchni), Mieszka (remont), Leszka i Mieszka (przebudowa), Piasta-Mieszka 10 (remont), Ignacego Daszyńskiego (zmiana konstrukcji nawierzchni), Rolniczej (zmiana konstrukcji nawierzchni), Bolesława Krupińskiego (zmiana konstrukcji nawierzchni), Edwarda Sosny i Asnyka (zmiana konstrukcji nawierzchni), Elizy Orzeszkowej (zmiana konstrukcji nawierzchni), Osadniczej (modernizacja drogi etap II), Uśmiechu (przebudowa), Bolesława Prusa (zmiana konstrukcji nawierzchni), Placu Zwycięstwa - droga (zmiana konstrukcji nawierzchni), Wańkowicza (zmiana konstrukcji nawierzchni).

Łącznie Wodzisław dostał ponad 4,2 mln zł dofinansowania z FDS. Drugie tyle musi wyłożyć z własnego budżetu. To znaczy, że w mieście zostaną zrealizowane zadania drogowe za ponad 8 mln zł.

W środę (9 października) prezydent Mieczysław Kieca zwołał konferencję prasową, na której przedstawił stan przygotowań do inwestycji.

- Przez kilka lat w Wodzisławiu był realizowany Program Rozwoju Sieci Dróg. W styczniu tego roku został on wstrzymany ze względu na to, że oczekiwaliśmy na decyzję rządu i wojewody odnośnie Funduszu Dróg Samorządowych. Sam proces zgłaszania rozpoczął się dosyć późno, a proces wyłaniania był długi - tłumaczył prezydent Mieczysław Kieca. - W tym czasie przygotowywaliśmy postępowania przetargowe, ale uruchomiliśmy je w taki sposób, by nie zagrozić finansom miasta - dodał prezydent wyjaśniając, że jeszcze przed decyzją o dofinansowaniu z FDS miasto ogłosiło przetargi tylko na te zadania, co do których była pewność, że nawet jeśli Wodzisław nie dostanie środków rządowych, to zrealizuje inwestycje z własnego budżetu. - Ryzyko, które podjęliśmy, było w pełni bezpieczne - zaznaczył włodarz.

Na jakim etapie?

Inwestycja na ul. Wańkowicza została już zakończona. W przypadku ul. Daszyńskiego i Osadniczej 17 października dojdzie do wyłonienia firmy, która wykona zadanie. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na realizację do 1 czerwca 2020 r.

W przypadku tych inwestycji przetargi już udało się rozstrzygnąć. Ul. Rolniczą wyremontuje firma Alkor. Przetarg na ul. Krupińskiego wygrała firma Auto-Trans Asfalty z Gierałtowic. Ul. Adama Asnyka wykona firma Zub Marbud z Rybnika. Ul. Elizy Orzeszkowej i ul. Bolesława Prusa zrealizuje PRD Racibórz. Na wykonanie wszystkich tych zadań firmy mają czas do 1 czerwca 2020 r.

Z kolei te zadania oczekują na przetarg. Chodzi o ul. Sasankową, Mieszka, Leszka i Mieszka, Mieszka 10. Przetargi zostaną ogłoszone do końca października. W przypadku ul. Uśmiechu i Placu Zwycięstwa trwa procedura przetargowa. Przewiduje się, że dla tej grupy zadań prace w terenie mogą potrwać najpóźniej do listopada 2020 r.

Te drogi czekają

Wodzisław zgłosił jeszcze jeden pakiet inwestycji w ramach FDS. Obejmował on ulice: Tysiąclecia, Marii Dąbrowskiej, Józefa Chełmońskiego oraz budowę dróg na terenach po KWK 1 Maja. Ten pakiet nie załapał się na dofinansowanie, ale znalazł się na liście rezerwowej. - To największy pakiet, bo opiewa na kwotę 10 mln zł - przekazał dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Janusz Lipiński. Żeby zwiększyć szanse na pozyskanie środków, miasto zgłosiło ten pakiet ponownie, ale tym razem do inwestycji wieloletnich w ramach FDS.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.