Wtorek, 24 listopada 2020

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Epidemia na Śląsku:

Czy ksiądz osadzony w Raciborzu doczeka się tablicy pamiątkowej?

12.10.2019 07:00 | 1 komentarz | ma.w

Radny Piotr Klima chce uczcić pamięć kapłana prześladowanego przez nazistów. Błogosławiony Richard Henkes pełnił posługę w rejonie Raciborza (Strahovice, Branice, Kietrz) w latach 40. ubiegłego wieku. Zginął w obozie w Dachau, dokąd trafił z raciborskiego więzienia. Klima stara się o upamiętnienie go na tablicy zawieszonej w Zakładzie Karnym.

Czy ksiądz osadzony w Raciborzu doczeka się tablicy pamiątkowej?
Zakład Karny w Raciborzu (fot. Adrian Szczypiński, źródło: sw.gov.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na wrześniowej sesji Rady Miasta Piotr Klima zgłosił inicjatywę, aby uczcić pamięć błogosławionego księdza Richarda Henkesa. Jego beatyfikacja miała miejsce 15 września 2019 roku. Henkes był pallotynem, kaznodzieją i rekolekcjonistą. Z powodu swych krytycznych kazań na temat działań nazistów, został osadzony w raciborskim więzieniu. Henkes był tu więziony przez kilka miesięcy wiosny i lata 1943 roku. Stąd przewieziono go do obozu w Dachau, gdzie opiekując się chorymi więźniami, zmarł na tyfus w ostatnim roku II wojny światowej.

Zanim go uwięziono, przez kilka lat proboszczował w Strahovicach. Tamtejsi Czesi pamiętają swego kapłana. Piotr Klima odwiedził parafię św. Augustyna w Strahovicach. – Na uroczystość beatyfikacji do Limburga pojechały dwa autokary parafian ze Strahovic. Warto aby i u nas pozostał trwały ślad pamięci po Richardzie Henkesie. Była to niezwykła postać. Ksiądz był związany z naszym regionem poprzez posługę duszpasterską i rekolekcyjną, m.in. z Raciborzem, Kietrzem, Branicami. Zaproponowałem, aby zamontować tablicę pamiątkową lub ustawić obelisk. Moglibyśmy je oddać 21 lutego 2020 roku. To data celebracji błogosławionego – tłumaczy radny Klima. W grę wchodzi jeszcze jesienny termin przyszłego roku, gdy w Muzeum w Raciborzu ma się odbyć polsko-czeska konferencja naukowa, współorganizowana przez PAN.

Klima prowadzi rozmowy w tej sprawie. Spotkał się już z szefem Zakładu Karnego pułkownikiem Grzegorzem Kosińskim. – Zostałem dobrze i życzliwie przyjęty – relacjonuje. Aktualnie pracuje nad projektem intencyjnej uchwały Rady Miasta, którą chciałby przedłożyć pod głosowanie w październiku. W listopadzie zamierza zorganizować oficjalne spotkanie w sprawie upamiętnienia kapłana.

Radny nawiązał kontakt z historykiem Pawłem Newerlą, który w przeszłości, z księdzem prałatem Ludwikiem Dziechem, ówczesnym proboszczem pietrowickim, pomagał w odnalezieniu śląskich śladów słynnego pallotyna. Newerla jest zwolennikiem upamiętnienia kapłana na ziemi raciborskiej. Towarzyszył Klimie w rozmowach w Zakładzie Karnym.

Raciborski rajca uzyskał poparcie TMZR dla swych działań. Prezes Piotr Sput pogratulował mu inicjatywy. Jego żona Renata w przeszłości przetłumaczyła na język polski biografię Richarda Henkesa autorstwa Alexandra Holzbacha.

W sieci można znaleźć dokument poświęcony Richardowi Henkesowi (https://www.youtube.com/watch?v=Sz4z2SZy1ec).(ma.w)

Ludzie:

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz