środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Sędziowie z Raciborza opowiedzą na czym polegają mediacje

08.10.2019 15:48 | 0 komentarzy | ż

Mediacja stanowi skuteczną metodę w sprawach rozwodowych, ustaleniu kontaktów z dzieckiem czy sprawach o alimenty.

Sędziowie z Raciborza opowiedzą na czym polegają mediacje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Mediacji, który odbędzie się w dniach 14-18 października 2019 roku Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na bezpłatny otwarty wykład pt: „Mediacje rodzinne”, który odbędzie się w dniu 15 października 2019 roku o godz. 18.00 w Bibliotece w Raciborzu przy ul. Jana Kasprowicza 12. Wykład poprowadzą: Izabella Świerczek - sędzia rodzinny oraz Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny i mediator.

Warto wspomnieć, że Sąd Rejonowy w Raciborzu znalazł się na 5. miejscu spośród ponad 300 sądów rejonowych w całej Polsce pod względem ilości spraw skierowanych do mediacji w stosunku do wszystkich spraw wpływających do sądu, w których mediacja może być zastosowana. Wskaźnik mediacji w I półroczu 2019 roku wyniósł w tut. sądzie 4,4%. Dlatego wspólnym celem sędziów i mediatorów jest dalsze promowanie mediacji, która jest tania, poufna, szybka i dobrowolna, mniej stresująca i mniej formalna niż proces w sądzie. W rozwiązaniu sporu pomaga bezstronny mediator. Jest zalecana w większości sporów: cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, rówieśniczych i karnych. Co najistotniejsze- ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez Sąd, podlega wykonaniu tak jak orzeczenie Sądu.

W Tygodniu Mediacji 2019 odbędą się też inne wydarzenia. We współpracy sądu z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu zaplanowano szkolenie z mediacji dla funkcjonariuszy Policji, które odbędzie się w dniu 14 października 2019 roku w siedzibie komendy. Poprowadzą je sędziowie: Ewa Kosiorowska- sędzia rodzinny, Wiceprezes Sądu i Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich; Jacek Lewicki- sędzia karny, Przewodniczący Wydziału II Karnego oraz Marzena Korzonek- sędzia cywilny, Prezes Sądu. Zaplanowana jest też dyskusja z udziałem Zastępcy Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej w Raciborzu Jędrzeja Gruszkowskiego oraz mediatorów. Natomiast w dniu 17 października 2019 roku odbędzie się w bibliotece debata pt. "Mediacje szkolne i rówieśnicze w placówkach oświatowych" skierowana m.in. do dyrektorów szkół wszystkich szczebli, psychologów, pedagogów szkolnych, kuratorów ds. nieletnich, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Raciborza, podczas której wystąpienia wygłoszą: Marzena Bugiel- nauczyciel SP 18, wieloletni doradca metodyczny matematyki, konsultant w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, coach ACC ICF, Edukator Mediatorów Rówieśniczych, mediator szkolny oraz Barbara Molęda-Kusidło- psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu, specjalista z zakresu Kryzysu i interwencji kryzysowej ICISF, Edukator Mediatorów Rówieśniczych, mediator szkolny i oświatowy.

Ponadto w Tygodniu Mediacji odbywać się będą jak co roku dyżury mediatorów. Szczegóły można znaleźć na liście wydarzeń na stronie internetowej Sądu Rejonowego w Raciborzu: www.raciborz.sr.gov.pl oraz na stronie Sądu na Facebooku: @sadrejonowyraciborz.

źródło: Sąd Rejonowy w Raciborzu, oprac. ż