Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Wybory zjadają kulturę w Raciborzu. Plakatowe szaleństwo na słupach ogłoszeniowych

08.10.2019 11:08 | 0 komentarzy | żet

- Czy we wrześniu i październiku odważy się ktoś zwrócić uwagę na problem naklejania olbrzymich ilości plakatów wyborczych na słupach? Na jednym słupie wisi po kilka wielkich plakatów wyborczych, a jak człowiek chce zobaczyć plakaty z kina czy innych imprez to nie może, bo większość treści jest już zasłonięta - poskarżyła się raciborzanka redakcji Nowin.

Wybory zjadają kulturę w Raciborzu. Plakatowe szaleństwo na słupach ogłoszeniowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Słupy ogłoszeniowe, o których mowa, są własnością gminy Racibórz, dlatego z naszym zapytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Racibórz. Interesowało nas, czy istnieje regulamin korzystania ze słupów, który precyzowałby kwestię zaklejania aktualnych ogłoszeń. Dodatkowo zapytaliśmy, czy praktyka zaklejania ogłoszeń jest legalna i komu należy zgłaszać ewentualne wykroczenia w tej materii. Interesowało nas też, czy OSiR pobiera opłaty za korzystanie ze słupów.

OSiR nie bierze odpowiedzialności

Nasze pytania przekazano do Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zajmuje się utrzymaniem słupów w Raciborzu. - Nie ma regulaminu korzystania ze słupów ogłoszeniowych - rozklejanie plakatów odbywa się zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie OSiR. W związku z okresem wyborczym OSiR odstępuje od przyjmowania zleceń na rozklejanie plakatów, gdyż zgodnie z art. 114 ustawy z dnia 5 stycznia 2011. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U z 2018 r. poz. 754 z późn. zm) nakłada na organ gminy obowiązek zapewnienia na obszarze gminy odpowiedniej ilości miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczenie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych. Urząd Miasta zapewnia miejsce na ww. słupach ogłoszeniowych niezwłocznie po rozpoczęciu kampanii wyborczej. W trakcie kampanii wyborczej OSiR nie bierze odpowiedzialności za ilość i treść materiałów wyborczych na słupach - poinformowała nas Ewa Iwanik, kierownik Areny Rafako.

Reguły plakatowej wojny

Póki co plakatowa wojna trwa w najlepsze, jednak komitety wyborcze powinny pamiętać, że również ta rywalizacja nie jest pozbawiona reguł. - Niedozwolone jest uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym - informuje policja.

Jeszcze kilka dni...

Raciborzanom zmęczonym kampanią wyborczą pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Piątek 11 października to ostatni dzień kampanii. 12 października rozpocznie się cisza wyborcza, która poprzedzi zaplanowane na 13 października wybory. Po upływie tego terminu pełnomocnicy komitetów wyborczych będą mieć 30 dni na usunięcie materiałów wyborczych*.


* Wyjątek od reguły dotyczy sytuacji, w której materiały reklamowe oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na obiektach oraz nieruchomościach prywatnych.