Wtorek, 24 listopada 2020

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Epidemia na Śląsku:

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w powiecie wodzisławskim

07.10.2019 13:25 | 0 komentarzy | EK
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 13:26

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu podaje do publicznej wiadomości listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa oraz nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie wodzisławskim.

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa w powiecie wodzisławskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od stycznia 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest każdemu, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na pomoc prawną na zasadach rynkowych, czyli na odpłatną pomoc prawną od radcy prawnego, adwokata lub prawnika.

Zgodnie z nowelizacją ustawy została wprowadzona nowa kategoria pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla osób w trudnej sytuacji życiowej. To pomoc dla osób, które mają w szczególności problemy z zadłużeniem, z kwestiami mieszkaniowymi, czy też z zakresu zabezpieczenia społecznego. Celem nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest podniesienie świadomości danej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym również sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania oraz pomoc w jego realizacji.

Na terenie powiatu wodzisławskiego od stycznia 2019 roku funkcjonują 4 punkty nieodpłatnych porad prawnych oraz 2 punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Godziny pracy punktów zostały dostosowane dla klientów tak, aby każda zainteresowana osoba mogła z porad skorzystać. Najdłuższy dyżur (przez 8 godzin codziennie) prowadzony jest w Wodzisławiu Śląskim, gdyż w jednej lokalizacji działają dwa punkty.

Punkty nieodpłatnych porad prawnych zlokalizowane są w:

- Wodzisławiu Śląskim - w Zespole Poradni Specjalistycznych przy ul. 26 Marca 164,

- Mszanie - w Urzędzie Gminy Mszana przy ul. 1 Maja 81,

- Rydułtowach - w Rydułtowskim Centrum Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 9a.

Natomiast punkty, w którym świadczone jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie mają siedziby w:

- Radlinie – w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Solskiego 15,

- Pszowie – w Urzędzie Miasta Pszowa przy ul. Pszowskiej 534.

Na wizyty do prawników oraz doradców obywatelskich do wszystkich punktów należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu 32 412-09-51 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Pod tym numerem telefonu można również uzyskać informacje na temat harmonogramu działania poszczególnych punktów.

Przygotowano również listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców powiatu, dzięki której osoby poszukujące wsparcia z różnego zakresu mogą odnaleźć właściwą instytucję.

Pełen wykaz jednostek dostępny pod linkiem:
https://www.powiatwodzislawski.pl/pliki/2019/04/lista-jednostek-nieodp%C5%82atnego-poradnictwa-aktualizacja.pdf

Link do harmonogramu porad:
https://bip.powiatwodzislawski.pl/res/serwisy/pliki/20947591?version=1.0

Tekst sponsorowany