Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Zamknęli chirurgię w szpitalu w Wodzisławiu... bez zgody wojewody!

01.10.2019 18:10 | 22 komentarze | mak

Oddział chirurgiczny w szpitalu w Wodzisławiu Śl. został czasowo zawieszony. Jak się okazuje, dyrekcja szpitala podjęła decyzję o wstrzymaniu działalności oddziału bez zgody wojewody. - Od razu skontaktowaliśmy się z dyrektorem szpitala pytając, co z pacjentami? - przekazuje nam Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Zamknęli chirurgię w szpitalu w Wodzisławiu... bez zgody wojewody!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

30 września (poniedziałek) o godz. 15.00 oddział chirurgii ogólnej przestał działać. Został zawieszony na trzy miesiące, do końca roku.

W piątek (27 września) dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl. Krzysztof Kowalik powiadomił wojewodę, że oddział zostanie czasowo zawieszony. Sęk w tym, że - jak się okazuje - powinien zaczekać na zgodę w tym zakresie. I dopiero mając "zielone światło" zawiesić funkcjonowanie oddziału. Stało się inaczej. Pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie kryją zaskoczenia taką decyzją. - Aby zawiesić funkcjonowanie jakiegokolwiek oddziału, muszą być spełnione odpowiednie procedury. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej wymagana jest m.in. zgoda wojewody - podkreśla Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

W Urzędzie Wojewódzkim tłumaczą, że celem tej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i czuwanie nad kwestią wydatkowania środków publicznych. - Najpierw wojewoda powinien zasięgnąć opinii przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, który przekazuje środki na funkcjonowanie oddziału. I dopiero po zgodzie ze strony NFZ wojewoda może podjąć decyzję, czy wyraża zgodę na czasowe zawieszenie działalności oddziału czy nie - tłumaczy Alina Kucharzewska. Dodaje, że dyrekcja szpitala w Wodzisławiu takiej zgody nie otrzymała, tylko od razu oddział zawiesiła.

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego kontaktowali się z dyrekcją szpitala. - Pan dyrektor przekazał nam, że na oddziale chirurgii ogólnej przebywało 11 pacjentów. Zostali przeniesieni na internę i ortopedię. Nie kwalifikowali się do przetransportowania do innych szpitali - przekazuje pani rzecznik. - Mając na względzie dobro pacjentów będziemy monitorować sytuację w szpitalu - dodaje Alina Kucharzewska.

Przypomnijmy, że szpital w Wodzisławiu Śl. podpisał umowy z ościennymi szpitalami w Jastrzębiu, Rybniku i Raciborzu. Tam będą trafiać pacjenci wymagający interwencji zespołu chirurgów. Natomiast na miejscu - w szpitalu w Wodzisławiu - przez 24 godziny na dobę będzie dyżurował chirurg w izbie przyjęć. Będzie on konsultował pacjentów i zaopatrywał ich ambulatoryjnie.

Oddział chirurgii ogólnej został zawieszony z powodu braku lekarzy. W czerwcu czterech chirurgów złożyło wypowiedzenia. Obowiązywał ich trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Z końcem września odeszli. Brak tych lekarzy jeszcze by pozwalał na funkcjonowanie oddziału. Niestety w piątek 27 września kolejna osoba z zespołu lekarskiego przyniosła L4. Oddział chirurgiczny w tak okrojonym składzie nie mógł działać. Zdaniem przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego - skoro już od czerwca wiadomo, że część chirurgów odejdzie - tym bardziej był czas na to, by wszcząć procedurę, nawet gdyby ostatecznie nie musiało dojść do zawieszenia.


Dzisiaj z wojewodą śląskim i szefem NFZ w Katowicach na temat trudnej sytuacji szpitala w Wodzisławiu rozmawiała radna sejmiku województwa śląskiego Ewa Gawęda. - W mojej opinii sytuacja zawieszenia oddziału chirurgii w Wodzisławiu Śl. jest ewidentnym zaniedbaniem ze strony organu prowadzącego, czyli powiatu, który w obecnej sytuacji powinien zrobić wszystko, by jak najszybciej znaleźć odpowiednią kadrę lekarską i jak najszybciej wznowić działalność oddziału. Rozmawiałam też z dyrektorem szpitala w Jastrzębiu, który oczywiście będzie przyjmował pacjentów z powiatu wodzisławskiego, ale w żadnym razie to nie może być docelowe rozwiązanie - mówi Ewa Gawęda.


Więcej na temat sytuacji w szpitalu w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP