Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Taniec do nieskończoności czyli wielka gala raciborskiej Skazy i pożegnanie mistrza Denisa

30.09.2019 12:39 | 0 komentarzy | (q), ż

Za nami ósma gala taneczna zespołu Skaza. Ostatnia pod wodzą duetu instruktorów Manueli Krzykały i Denisa Chorego. To właśnie oni w ciągu kilku lat stworzyli w Raciborzu jeden z najlepszych zespołów tanecznych w Polsce. Teraz ze Skazą rozstaje się Denis Chory, który wyprowadza się z Raciborza. Wzruszające pożegnanie zgotowano mu 29 września w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury. Polecamy obszerną fotorelację z 8. Gali Tanecznej Skazy połączonej z pożegnaniem Denisa Chorego.

Taniec do nieskończoności czyli wielka gala raciborskiej Skazy i pożegnanie mistrza Denisa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tradycyjnie organizowana w Raciborskim Centrum Kultury w ostatni weekend września gala jest podsumowaniem roku artystycznego Zespołu Tanecznego Skaza, a zarazem wielkim świętem radości i tańca. Oba pokazy, w sobotę i niedzielę, zgromadziły na sali widowiskowej RDK komplet publiczności, a emocjom i wzruszeniom nie było końca!

Samo wprowadzenie do tych obu magicznych wieczorów rozpoczęło się tanecznym krokiem, którym podążali na scenę Anna Kokolus – wicedyrektor RCK oraz sprawcy całego „zamieszania” – instruktorzy SKAZY: Manuela Krzykała i Denis Chory. Gospodarze wieczoru przedstawili również dodatkowych instruktorów grup: Paulinę Mikulską, Magdalenę Mosek oraz trenerów akrobatyki Joannę Sokołowską i Dariusza Moca. W słowach wstępnych podkreślano wielokrotnie, że za sukcesami Skazy stoją ciężka praca oraz talent, ale też i przede wszystkim pasja i ogromna radość z tańca naszych młodych artystów. Zespół to również przyjaźnie i wiele pozytywnych emocji, które budują "skazową rodzinę". Prezentacje osiągnięć ostatniego sezonu poprzedził film dokumentalny ze spektaklu na wodzie pt. „Zaklęty łabędź”, który 30 sierpnia br. odbył się nad akwenem wodnym w raciborskim Parku im. Miasta Roth. Wszyscy przypomnieli sobie niedawne emocje związane z tym niełatwym zadaniem, jakim było przedstawienie zaprezentowane w plenerze z muzyką na żywo. Ponadto zebrana publiczność w prezentacji wprowadzającej mogła zobaczyć zdjęcia z całego sezonu artystycznego: z treningów, pokazów, wyjazdów, zawodów tanecznych, w tym najważniejszych dla Skazy Mistrzostw Polski Międzynarodowej Federacji Tańca WADF.

Prawie trzygodzinny pokaz wszystkich grup Skazy na deskach RDK oszałamiał rozmaitością stylów tańca, kostiumów, muzyki i efektów świetlnych. Dość powiedzieć, że wśród uczestników gali wystąpiły przedszkolaki i zespół 25+ oraz wszystkie kategorie wiekowe pomiędzy nimi. Prezentowali się soliści, duety, mini formacje oraz formacje w niełatwych i bardzo często spektakularnych choreografiach. Królował taniec jazzowy, współczesny oraz street dance we wszelkich swoich odmianach. Znalazło się również miejsce na gościnny występ grupy breakingowej Mateusza Siepetowskiego. W niemal każdym występie, oprócz talentu i ogólnej sprawności, dało się odczuć niezbędny w prawdziwej sztuce feeling. W przeszło trzydziestu układach zaprezentowało się około dwustu tancerzy.

Szczególny moment niedzielnego pokazu stanowił występ oraz pożegnanie Denisa Chorego, współtwórcy wielu sukcesów SKAZY, który przeniósł się do Krakowa. Podziękowaniom i łzom wzruszenia nie było końca!

Doprawdy w trakcie dwudniowego pokazu trudno kogoś wyróżniać, doszukać się zwycięzców czy ulubieńców sali. Dosłownie wszystkie występy nagradzano rzęsistymi oklaskami! Niebanalną konferansjerkę, siedząc przy starej maszynie do pisania, w stylu dawnego kronikarza prowadził Łukasz Czogalik, do niedawna aktor teatru „Tetraedr”.

Fot. OQL, tekst RCK