Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

WAŻNE:

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Radlinie. "Ta inwestycja będzie służyła całej Polsce" [ZDJĘCIA]

25.09.2019 14:42 | 8 komentarzy | juk

Dziś (25.09) odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy w zakresie zaopatrzenia w ciepło systemowe mieszkańców Radlina. Umowa została zawarta w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Radlinie. "Ta inwestycja będzie służyła całej Polsce" [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że już niedługo na terenie Radlina ruszy potężna inwestycja. 12 czerwca tamtejsza Koksownia należąca do JSW Koks podpisała umowę z raciborską firmą Rafako na budowę bloku energetycznego w kogeneracji o mocy 28 MWe i 37 MWt opalanego gazem koksowniczymi. Ma to być jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, spełniający wszystkie wymagania Unii Europejskiej, w szczególności konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania. Blok energetyczny ma zostać zbudowany do listopada 2021 r. Aktualnie trwają prace projektowe i niebawem wykonawca wejdzie na plac budowy.

Dziś (25.09) odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy w zakresie zaopatrzenia w ciepło systemowe mieszkańców Radlina. Umowę zawarły spółki: JSW Koks, Polska Grupa Górnicza, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz burmistrz Radlina Barbara Magiera.

Konsekwencją inwestycji ma być przede wszystkim produkcja energii elektrycznej i pary na potrzeby własne Koksowni. Da również możliwość sprzedaży nadmiaru energii i ciepła odbiorcom zewnętrznym. Jak podkreślał podczas uroczystości Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej dzięki temu mieszkańcy Radlina zyskają tanie, efektywne i niezawodne źródło wody grzewczej przez kilkadziesiąt najbliższych lat. - Zawarte porozumienie dowodzi, że efektywna współpraca biznesu z samorządem jest możliwa i korzystna dla wszystkich zainteresowanych - podsumował.

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że budowa bloku, pozwoli zwiększyć efektywność energetyczną oraz zredukuje negatywne skutki dla środowiska, co wpisuje się w realizację programu Czyste Powietrze. - To jest to, o co nam chodzi w Programie Czyste Powietrze. To jest czyste powietrze w konkrecie - mówił szef rządu. - Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie służyła nie tylko mieszkańcom śląska, ale i całej Polsce - dodał. Morawiecki ocenił również, że znaczące wykorzystanie energii cieplnej z nowej Elektrociepłowni Radlin będzie dowodem na to, "jak nowocześnie myślimy o gospodarce, jednocześnie dbając o środowisko, o miejsca pracy, a jednocześnie o sprawy społeczne - aby energia cieplna była dostępna i tania".

- Budowa Elektrociepłowni Radlin zastąpi dotychczasową Elektrociepłownię Marcel, która jest przestarzała, emisyjna i nieekonomiczna. Nie spełnia wymogów środowiskowych i zostanie zamknięta w 2022 roku - mówił w trakcie uroczystości wiceminister energii Adam Gawęda. Zauważył, że nowa Elektrociepłownia będzie opalana oczyszczonym gazem koksowniczym, polepszy stan środowiska oraz wpisze się w realizację programu „Czyste powietrze”. - Zwiększy efektywność energetyczną, jednocześnie zmniejszając uciążliwość środowiskową - podkreślił Gawęda. 

Więcej o sprawie w najbliższym wydaniu Nowin Wodzisławskich.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów