Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Szukają lekarstwa na ciągły wzrost cen za śmieci

27.09.2019 07:00 | 0 komentarzy | mad

Pod koniec sierpnia odbył się kolejny konwent wójtów, burmistrzów, starosty i prezydenta. Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla (na zdj.) na minionej sesji rady miejskiej zreferował radnym, jakie tematy podejmowano na posiedzeniu. Było m.in. o gospodarce odpadami.

Szukają lekarstwa na ciągły wzrost cen za śmieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wspólne działanie

Samorządy wspólnie chcą zawalczyć przeciwko ciągle wzrastającym cenom za śmieci. Nad ujednoliceniem systemów gmin pracuje specjalnie powołana do tego grupa, w której każdy samorząd ma swojego przedstawiciela. – Odbyło się kilka spotkań tej grupy. Zostały porównane systemy w poszczególnych gminach i okazało się, że w 90 procentach te zakresy usług, które są świadczone w naszym powiecie, są bardzo podobne i można je ujednolicić – mówił Andrzej Strzedulla na minionej sesji.

Krzanowiccy radni usłyszeli, że zostały przeanalizowane możliwości dalszego działania przy ujednolicaniu systemów. Pierwsze rozwiązanie to powołanie międzygminnego związku, który w imieniu gmin miałby koordynować i realizować sprawę związaną z odpadami. Drugie rozwiązanie to ogłoszenie wspólnego przetargu przez wszystkie gminy powiatu, jednak jak zauważał burmistrz Strzedulla, tego nie da się zrobić od razu z powodu konieczności ujednolicenia regulaminów dotyczących gospodarki odpadami w poszczególnych gminach.

– Wspólnie z innymi samorządowcami uznaliśmy, że w tym roku jeszcze każdy ogłosi przetarg oddzielnie na jeden rok, aby już w przyszłym roku można było od początku zarówno regulaminowo, jak i organizacyjnie przygotować się do ewentualnej współpracy w tym zakresie – relacjonował Andrzej Strzedulla. Na Konwencie ustalono również, że temat międzygminnego związku zostanie przeanalizowany. Samorządowcy mają spotkać się z przedstawicielami takiego związku, który działa od kilku lat w Kędzierzynie–Koźlu. Co ważne, do międzygminnego związku mogłyby dołączyć nie tylko samorządy z powiatu raciborskiego, ale i gmin ościennych.

Przetarg ogłoszony

Krzanowice ogłosiły już stosowny przetarg na świadczenie usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na 2020 rok. To czy stawka tam wzrośnie, jest jeszcze niewiadomą, jednak trend w całej Polsce wskazuje, że tak może się stać. A przypomnijmy, że stawka w Krzanowicach podskoczyła już w zeszłym roku. Cena brutto za realizację zadania w 2019 roku wynosi ponad 1 mln 263 tys. złotych. W 2018 roku zadanie to opiewało na kwotę lekko ponad 939 tys. złotych, był to więc ponad 30–procentowy wzrost.

Dodatkowe obawy

Samorządowcy obawiają się zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Te, jak mówił burmistrz Strzedulla, jeśli wejdą w życie w 2021 roku, to ceny będą jeszcze wyższe. – Główną zmianą w nowej ustawie jest to, że już nie będzie rozliczania ryczałtowego, a kosztorysowe – będziemy więc płacili za każdą faktyczną tonę odbieranych odpadów – komentował włodarz Krzanowic. – Myśmy już taką umowę mieli w 2014 roku, wówczas skończyło się to znacznym wzrostem ilości odbieranych odpadów i koszty, które były przewidywane, okazały się znacząco za małe do faktycznych opłat, które gmina musiała zapłacić – zauważał burmistrz Strzedulla.

(mad)

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.