Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Autobusy jeżdżą puste. Rewolucja w rozkładzie jazdy

27.09.2019 07:00 | 4 komentarze | ma.w

30 września wejdzie w życie kolejna zmiana rozkładu jazdy miejskich autobusów. To kompleksowa modyfikacja, wdrażana wskutek zgłaszanych uwag ze strony raciborzan, zakładów pracy i instytucji.

Autobusy jeżdżą puste. Rewolucja w rozkładzie jazdy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kamyczki do ogródka

Henryk Mainusz przekazał na spotkaniu z zarządzającym PK uwagi rodziców dzieci niepełnosprawnych, które narzekają na warunki dojazdu do szkoły na Ostrogu. Jednocześnie Mainusz pytał co w ogóle mają pożytecznego wnieść zmiany w rozkładzie, jaki jest sens ich wprowadzania?

Szef rady miasta Leon Fiołka podał, że „11” powinna jeździć dalej niż tylko do Auchan, bo jego sąsiedzi – Brzeziki nie mogą wrócić w weekend z kina pod dom. Marcin Fica ujął się za młodzieżą licealną z Miedoni, która ma problemy z dojazdem do szkoły. Krytycznie ocenił spotkanie wiceprzewodniczący rady Marian Czerner (paroletni prezes PK). Narzekał, że materiały do poddania pod dyskusję radni otrzymali na końcu. – Nie jesteśmy przygotowani do rozmowy, mamy za późno te materiały. Takie jedno spotkanie to za mało – uznał Czerner.

Konieczny: ideału nie ma

Swego resortowego podwładnego poparł wiceprezydent Dominik Konieczny (odpowiedzialny przy Batorego za sprawy komunalne). Podkreślał, że projektowane zmiany rozkładu jazdy są upublicznione na stronie internetowej i PK wciąż czeka na wnioski oraz opinie. Takich zgłoszeń zebrano kilkadziesiąt. Większość uwzględniono i wejdą w życie 30 września. – Idealnych rozwiązań nie ma, żeby każdemu pasażerowi odpowiadał rozkład jazdy. To nie będzie raz na wieki. PK będzie przyjmować kolejne wnioski i od 1 stycznia mogą być kolejne zmiany – poinformował D. Konieczny. Gdy dodał, że realizacja wniosków kosztuje podatników, radny Mainusz spytał czy ci będą mniej płacić za przejazdy? – Już obniżyliśmy ceny – podkreślił B. Gawliczek. Wiceprezydent Konieczny stwierdził, że „częściowo będzie taniej, co wyniknie z globalnej liczby przejechanych przez autobusy kilometrów tras. – Miasto i tak obecnie dokłada do tego interesu sto kilkadziesiąt tysięcy złotych – zauważył zastępca Dariusza Polowego. Dodał, że dokłada „z wyniku firmy” i przypomniał, że jeszcze będzie musiało dołożyć bo w ciągu najbliższych kilku lat będzie trzeba wymienić cały tabor PK. Nie można tego zrobić przed końcem 2020 roku, bo wtedy kończy się tzw. trwałość unijnego projektu, z którego kupiono czeskie autobusy SOR.

Ocice połączone

Szef miejskiej spółki zaznaczył, że żaden kurs nie zostaje zawieszony i zmiany w rozkładzie nie wiążą się z żadnymi likwidacjami. Z plusów wymienił np. większą niż dotąd dostępność do komunikacji w rejonie ulicy Słowackiego. – Od iluś lat nie było połączenia Ocic z centrum po godz. 14 i teraz to się udało – oznajmił. Radni usłyszeli też, że całe miasto jest pokryte komunikacją z PK, choć przedsiębiorstwo boryka się z ograniczeniami w taborze oraz w kadrze kierowców. W bazie na Adamczyka (Płonia) wciąż czekają na wnioski do rozkładu. – Wszystko jest brane pod uwagę. Kartkę z propozycją można zostawić u kierowcy autobusu. Żeby była jakaś forma korespondencyjna – podsumował Bogdan Gawliczek.

Mariusz Weidner, OQL


Nowości

1 września PK wprowadziło do cennika bilety semestralne za okres wrzesień – styczeń oraz luty – czerwiec w cenie 150 zł ulgowy i 350 zł normalny. Pojawiły się również w ofercie miesięczne bilety ulgowe dla młodzieży szkolnej z Rudnika, Kornowaca, Pszowa i Wojnowic.

Ludzie:

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Marian Czerner

Marian Czerner

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Racibórz