środa, 25 listopada 2020

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Epidemia na Śląsku:

Odnowią stary sztandar

29.09.2019 07:00 | 0 komentarzy | juk

Sztandary były niegdyś symbolami i dumą licznych organizacji, zakładów pracy oraz instytucji. Dziś stanowią świadectwo ich istnienia oraz aktywności. Niebawem jednej z najstarszych chorągwi w kolekcji wodzisławskiego muzeum zostanie przywrócona dawna świetność.

Odnowią stary sztandar
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W bogatych zbiorach działu historii Muzeum w Wodzisławiu Śl. znajduje się wiele cennych reliktów przeszłości. Wśród tysięcy zabytków znajduje się także sztandar Związku św. Barbary z Radlina. W zbiorach wodzisławskiego muzeum nie ma starszego sztandaru niż właśnie ten. - To jedna z naszych największych perełek - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl. Niebawem chorągiew zostanie poddana pracom renowacyjnym.

Muzealna perełka

Sztandar radlińskiego związku św. Barbary pochodzi z 1895 r. Był chorągwią jednej z najstarszych organizacji propolskich powstałych na ziemi wodzisławskiej, która powstała w końcu 1893 r. - To cud, że przetrwał do naszych czasów - mówi Sławomir Kulpa. - Jest na wagę złota - dodaje. Tłumaczy, że sztandary z końca XIX wieku niejednokrotnie istnieją dzięki ofiarności i bohaterstwie ludzi, którzy nieraz z narażeniem życia je przechowywali. - Stanowiły o polskości, dlatego ci, którzy byli jej przeciwni, chętnie je niszczyli - wyjaśnia dyrektor wodzisławskiego muzeum.

Szereg prac renowacyjnych

Renowacja tkanin sztandaru to proces niezwykle żmudny i co za tym idzie kosztowny. - Trzeba go przede wszystkim wyczyścić z wszelkich nieczystości. Na tkaninie są także różnego rodzaju odbarwienia, które trzeba zlikwidować oraz trzeba naprawić zerwane nici jedwabne - wylicza dyrektor Kulpa. Aby pozyskać potrzebne środki, wodzisławskie muzeum zwróciło się z prośbą o współfinansowanie prac do radlińskiego magistratu. Tamtejsza rada wyraziła zgodę na przekazanie pieniędzy. Na renowację chorągwi miasto przekazało 7,5 tys. zł. Po przywróceniu jej dawnej świetności będzie ona eksponowana w wyremontowanych salach wodzisławskiego muzeum.

(juk)

Jak wygląda najstarszy sztandar w zbiorach wodzisławskiego muzeum? Na jego awersie widoczny jest haftowany kolorowymi jedwabnymi nićmi wizerunek św. Barbary. U jej stóp wyszyte są dwie palmy symbolizujące męczeństwo. Brzegi sztandaru bogato zdobione są elementami roślinnymi. W otoku widnieje napis: „Związek św. Barbary w Radlinie”. Rewers sztandaru posiada również czerwone tło, a na nim widnieje postać św. Izydora trzymającego w rękach łopatę. W otoku wyszyto napis: „Założony w październiku 1893”. U jego stóp widoczne są haftowane motywy roślinne, a brzegi zdobione elementami kwiatowo-roślinnymi.