Piątek, 23 lipca 2021

imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

RSS

Jastrzębie zabiega o odtworzenie połącznia kolejowego z Katowicami

19.09.2019 11:25 | 3 komentarze | AgaKa

Jastrzębie-Zdrój nie ustaje w staraniach o przywrócenie połączenia kolejowego z Katowicami.

Jastrzębie zabiega o odtworzenie połącznia kolejowego z Katowicami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku sierpnia prezydent Anna Hetman zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, z osobistą, bezpośrednią prośbą o wsparcie dla dotychczasowych, intensywnych działań władz miasta w tej sprawie.

Dzięki temu, po wielu miesiącach starań, miasto otrzymało odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury, że jest dostrzegana konieczność przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju. Ponadto poinformowano, że PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą rozmowy z zaangażowanymi jednostkami samorządu terytorialnego w celu zapewnienia współfinansowania dla opracowania studium wykonalności.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego z 27 czerwca 2018 roku, podpisanego z Urzędem Marszałkowskim i samorządami bezpośrednio zainteresowanymi odtworzeniem połączenia kolejowego z Katowicami, to Jastrzębie-Zdrój jest liderem przedsięwzięcia. Wychodząc naprzeciw deklaracjom władz rządowych i wojewódzkich, prezydent miasta Anna Hetman zaprosiła wszystkie zainteresowane strony na spotkanie. Odbędzie się ono 14 października 2019 roku w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Głównym celem spotkania będzie uzyskanie od wszystkich interesariuszy projektu jednoznacznej deklaracji odnośnie współfinansowania dokumentacji przedprojektowej. Jastrzębie-Zdrój swój udział zadeklarowało już 27 lutego 2019 roku.

Jednocześnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował władze miasta, że inwestycja pn. „Odbudowa połączenia kolejowego do Jastrzębia-Zdroju - połączenie Wodzisław Śląski - Jastrzębie-Zdrój” została wstępnie wskazana do ujęcia w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury kolejowej – Kolej +.