Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

W czasie deszczu droga zamienia się w wielką kałużę

20.09.2019 07:00 | 0 komentarzy | juk

Po każdym większym deszczu główna ulica w Marklowicach zmienia się w wielkie rozlewisko. W newralgicznych miejscach wody gromadzi się tyle, że jazda autem staje się ryzykowna i niebezpieczna. - Zwijanie asfaltu w Marklowicach dalej ma miejsce - drwią mieszkańcy gminy.

W czasie deszczu droga zamienia się w wielką kałużę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Choć ul. Wyzwolenia w Marklowicach jest jedną z głównych tras prowadzących do centrum gminy, to od dawna wymaga kapitalnego remontu. W ostatnim czasie nasilił się jednak problem, który dezorganizuje poruszanie się kierujących sfatygowaną ulicą. Okazuje się, że w czasie większych opadów miejscami jest ona całkowicie nieprzejezdna.

Brak przejazdu

Ostatni intensywniejszy opad deszczu przeszedł przez powiat wodzisławski 8 września. Po raz kolejny skumulowana woda na ul. Wyzwolenia doprowadziła do zamknięcia ulicy. W efekcie kierujący chcący się dostać z Marklowic w stronę Świerklan lub odwrotnie musieli skorzystać z objazdów. - To jakaś kpina - komentowali w mediach społecznościowych informację o zamknięciu drogi internauci. - A czy to pierwszy raz doszło do takiej sytuacji? Ludzie potrafią latać w kosmos, ale w Marklowicach po paru godzinach deszczu zwijają asfalt - drwili kierowcy.

Kiedyś będzie lepiej

O powody zalewania ulicy oraz o możliwości wyeliminowania tego problemu zapytaliśmy administratora drogi, którym jest Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach. Jak tłumaczy nam Ryszard Pacer, tamtejszy rzecznik prasowy, ul. Wyzwolenia jest zalewana z powodu obniżenia terenu wywołanego eksploatacją górniczą. - Przed kilku laty kopalnia Marcel, w ramach przeciwdziałania skutkom zalewania drogi, uruchomiła stację pomp. To rozwiązanie niestety przestało się sprawdzać w przypadku występowania obfitych opadów - mówi nam Ryszard Pacer. W efekcie ZDW wystąpiło do kopalni o trwałe rozwiązanie problemu. - W połowie tego roku zawarliśmy ugodę polegającą na tym, że kopalnia zleci wykonanie projektu na przebudowę dwukilometrowego odcinka drogi od skrzyżowania ul. Wyzwolenia z ul. Krakusa do granicy z gminą Świerklany - informuje rzecznik. Projekt uwzględniający wyniesienie korpusu drogi ma być ukończony do końca września 2020 r. Później droga ma zostać przebudowana. Kiedy to nastąpi? Ryszard Pacer nie podaje konkretnej daty.

(juk)