Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Starosta przyjechał do pracy autobusem, ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16.09.2019 10:48 | 3 komentarze | mak

Samorządowcy, przedstawiciele PKS-u i kolei podpisali deklarację uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który właśnie się rozpoczął. Akcja prowadzona jest przez powiat wodzisławski. Starosta Leszek Bizoń przyjechał do pracy autobusem. Wyruszył chwilę po godz. 7.00 z Lubomi.

Starosta przyjechał do pracy autobusem, ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 16 do 22 września powiat wodzisławski bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Akcję zainaugurowało spotkanie w wodzisławskim starostwie powiatowym, w którym wzięli udział przedstawiciele powiatu, samorządowcy miast i gmin powiatu wodzisławskiego, reprezentanci PKS-u w Raciborzu i Kolei Śląskich. Podpisali specjalną deklarację, która oznacza, że powiat przystąpił do europejskiej kampanii. Co ciekawe - jako jeden z niewielu powiatów w Polsce.

Tego dnia starosta Leszek Bizoń przyjechał do pracy powiatowym autobusem obsługiwanym przez PKS Racibórz. Wsiadł do niego kilka minut po godz. 7.00 na przystanku przy ul. Mickiewicza w Lubomi.

- Na przystanku spotkałem znajomych mieszkańców Lubomi, była okazja do miłej rozmowy podczas jazdy autobusem - podkreśla starosta, który dojazd do pracy określił jako "wygodny i komfortowy".

Akcja ma na celu promowanie zrównoważonego transportu oraz zmianę zachowań mieszkańców - by chętniej wybierali np. komunikację zbiorową niż dojazdy samochodem do szkoły czy pracy.

Hasło przewodnie akcji to "Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy", a slogan brzmi "Chodź z nami!". Powiat wodzisławski włączył się do kampanii po raz pierwszy.

Po spotkaniu w starostwie rozpoczęło się jedno z działań kampanii - w galerii "Karuzela" w Wodzisławiu Śl. rozdawano m.in. specjalne bilety-opaski uprawniające do bezpłatnych przejazdów komunikacją powiatową. Przygotowano 300 takich opasek.

Udział w akcji oznacza też, że powiat powalczy o nagrody europejskie (np. Komisja Europejska przyznaje co roku nagrody za najlepszą kampanię; dla miast poniżej i powyżej 50 000 mieszkańców) oraz nagrody krajowe.


Przypomnijmy, co planowane jest w ramach akcji:

 • 16 września

Uroczyste podpisanie Karty Uczestnika Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przez starostę wodzisławskiego i rozdawanie biletów-opasek

 • 19 września

XXVII Rajd Monte Ekonom – czyli tradycja uczniów wodzisławskiego „Ekonomika”, która idealnie wpisuje się w ideę kampanii. W ten sposób promuje się komunikację zbiorową oraz chodzenie pieszo. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo – lokalnie, jednak z wykorzystaniem okolicznych „dóbr” – uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami przejadą pociągiem trasę Wodzisław Śląski – Bełsznica. Dalej będą już podążać pieszo. Po drodze czekają na nich konkurencje sportowe, które zostaną podsumowane na mecie, czyli Ośrodku Wypoczynkowym OLZA.

 • 20 września

„Chodź z nami na piknik!” – event dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół

Wydarzenie odbędzie się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W programie przewidziano wiele atrakcji, m.in.:

 • Prelekcje (bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, zrównoważony transport, pierwsza pomoc, pojazdy elektryczne)
 • Występy artystyczne naszych uczniów
 • Podsumowanie konkursów
 • Pokazy strażackie – cięcie samochodu
 • Plenerowy serwis rowerowy – porady na temat samodzielnego serwisowania rowerów
 • Tworzenie rowerowej biżuterii, czyli ozdabiamy swoje rowery
 • Rowerowy tor przeszkód
 • Drugie życie rowerów – odnawiamy „stare” rowery, które zostaną przekazane na rzecz ubogich rodzin lub do Domu Dziecka.

Oprócz tego powiat wspierać różne firmy, związane z branżą zrównoważonego transportu i nie tylko. Zaproszono do współpracy m.in. Koleje Śląskie, lokalne firmy rowerowe, policję, straż, służby ratownicze i in.

 • 21 września

Marsz Nordic Walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego "Poznajemy miasto przez historię". Marsz poprowadzi Klub Sportowy „Forma Wodzisław Śląski” Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 45 39 960

 • 22 września

Dzień bez samochodu – ograniczamy jazdę samochodem. Symbolicznie zamknięta zostanie jedna z ulic Wodzisławia Śląskiego (ul.Wałowa/Sądowa)

Rajd rowerowy dla pracowników samorządowych – grupy pracowników urzędów miast i gmin z terenu całego powiatu wodzisławskiego wyjadą ze swoich miejscowości, udając się najpierw do centrum Wodzisławia Śl., a następnie na Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski