Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Piknik historyczny w Rzuchowie zgromadził tłumy [ZDJĘCIA]

14.09.2019 19:14 | 0 komentarzy | mad

Po raz drugi w rzuchowskim pałacu zorganizowano piknik z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Piknik historyczny w Rzuchowie zgromadził tłumy [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku pałac w Rzuchowie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa* po raz pierwszy od lat otworzył się na mieszkańców. Wówczas wydarzenie zgromadziło szerokie grono zainteresowanych, tegoroczna edycja cieszyła się jeszcze większą popularnością. Pojawił się również wójt Grzegorz Niestrój oraz sołtys wsi i radny z Kornowaca Bronisław Panic.

Tym razem zarządzająca tym terenem Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla zaprosiła mieszkańców na piknik historyczny. Najpierw uczestnicy mieli okazję podziwiać widowisko plenerowe "Za mało na wojnę, za dużo na pokój" w wykonaniu działającego przy Rydułtowskim Centrum Kultury teatru SAFO, mieszkańców Rzuchowa oraz grupy rekonstrukcyjnej Gruppe Mergen i pirotechniki. Przedstawienie opowiadało o trzech Powstaniach Śląskich widziane przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin - Pytlików i Urbanków, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady. Wielka historia i jej wpływ na losy zwykłych ludzi.

- To był wspaniały pokaz - oceniał go po jego zakończeniu pułkownik Tadeusz Dłużyński, prezes rybnickiego oddziału Związku Piłsudczyków. - Pokazaliście nie tylko walkę powstańców śląskich, nie tylko tradycję, ale całą historię - zwracał się w stronę aktorów, dodając, że dziękuje za to widowisko w imieniu wszystkich ludzi w mundurach.

Później delegacja w składzie: pułkownik Tadeusz Dłużyński, rotmistrz Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga, posłanka Teresa Glenc (PiS) i Adolf Siemaszkiewicz z rybnickiego Bractwa Kurkowego złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętnionym trzech powstańców, który znajduje się na terenie przypałacowego parku.

W ramach pikniku zaproszono również do zwiedzania pałacu, w tym wystawy pt. "Odzyskanie niepodległości w 1918 roku" przygotowanej przez Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. Odbyła się lekcja patriotyzmu przedstawiona przez pułkownika Tadeusza Dłużyńskiego oraz piknik w parku z pokazem bryczek i zaprzęgów konnych. Wydarzeniem towarzyszącym była wycieczka rowerowa z Rybnika do Rzuchowa.


*Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Ludzie:

Bronisław Panic

Bronisław Panic

Były radny gminy Kornowac i sołtys Rzuchowa

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm