Poniedziałek, 23 września 2019

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Koncert organowo-wokalny zabrzmi w kościele farnym

14.09.2019 05:30 | 0 komentarzy | rck

W sobotę 14 września o godz. 19:00 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do kościoła pw. WNMP przy ul. Mickiewicza 8 na kolejny koncert, odbywający się w ramach XXXII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. H. Klai w Raciborzu. Tym razem wystąpią Katarzyna Olszewska (organy) i Jacek Szymański (tenor).

Koncert organowo-wokalny zabrzmi w kościele farnym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Katarzyna Elżbieta Olszewska ukończyła gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach muzyki organowej, prowadzonych m.in. przez: Milana Slechtę (Czechy), Guy Bovet’a ( Szwajcaria), Ulrika Spang-Hanssena (Dania). Od 1992 roku jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich dla turystów z całego świata, a także koncertuje dla osobistości świata polityki, nauki, kultury i biznesu.

Jako solistka czy też kameralistka, koncertuje na festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej na terenie całego kraju jak i za granicą. Współpracuje z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Bałtyckiej. Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie”. Katarzyna Elżbieta Olszewska w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną. Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczno-pedagogiczną w szkołach muzycznych na Pomorzu, a jej uczniowie są laureatami konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Za swoje osiągnięcia na gruncie artystyczno-pedagogicznym dwukrotnie została odznaczona medalem „Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim”, w 2012 roku Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej nagrodę indywidualną „Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”, a w 2017 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2007 roku jest kierownikiem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Jacek Szymański – tenor. Doktor sztuki muzycznej (Akademia Muzyczna w Łodzi). Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Członek Sądu Koleżeńskiego z Gdańskim Oddziale Związku Artystów Scen Polskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn w Sopocie. Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, w ramach którego reżyseruje koncerty i przedstawienia operowe oraz projektuje scenografię i kostiumy. Jest organizatorem koncertów na terenie całego kraju. Jako solista śpiewak występuje na festiwalach krajowych i zagranicznych. Prowadzi zajęcia ze śpiewu solowego i emisji głosu. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów Bachakademie (Stuttgart). Stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.

W dorobku artystycznym posiada 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych; formy kameralne od baroku do współczesności m.in. pieśni F.Chopina, M.Karłowicza, S.Moniuszki, neapolitańskie, patriotyczne, kolędy polskie, cykle pieśni m.in.: L. van Beethoven: An die ferne Geliebte, Fr. Schubert: Schwanengesang, R. Schumann: Dichterliebe , M. K. Ogiński Romanse wokalne, D.Szostakowicz Z żydowskiej poezji ludowej, J.Brahms Pieśni cygańskie, około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych od baroku do współczesności.; formy operetkowe m.in. E.Kalmana, F.Lehara, J.Straussa. Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i teatrami operowymi.

Za działalność artystyczną otrzymał następujące nagrody: Złoty Bocian, Brylantowy Bocian, Dyplom Uznania za całokształt pracy artystycznej, przyznany przez Związek Artystów Scen Polskich, Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za wieloletni wkład artystyczny i organizacyjny, dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”, tytuł: honorowy obywatel powiatu łomżyńskiego, nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. medal „Za wkład w rozwój Powiatu Łomżyńskiego”, medal Zasłużony Dla Kultury Polskiej, II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim.


Program koncertu:

 • Alessandro Stradella (1639-1682) Pieta Signore
 • Dietrich Buxtehude (1637-1707) Komm, Heiliger Geist, Herre Gott Bux 199*
 • Francesco Durante (1684-1755) Preghiera
 • Johann Sebastian Bach (1685-1750) Bist Du bei mir BWV 508, Fantasia G- dur BWV 572*
 • Joseph Haydn (1732- 1809) Et incarnatus est z Mszy cecyliańskiej
 • Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Ave Verum
 • Theodore Dubois (1837-1924) Cantilene Nuptiale*
 • Adolf Doss ( 1825-1886) Ave Maria
 • Luigi Luzzi (1824-1876) Ave Maria
 • Theodore Dubois (1837-1924) Toccata*
 • Cesar Franck (1822-1890) Panis Angelicus

*organy solo