Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Dwóch ministrów i wojewoda śląski w Raciborzu. Rozdano czeki na remonty dróg

13.09.2019 12:45 | 5 komentarzy | ma.w

Minister Michał Woś i wiceminister Adam Gawęda zjawili się w raciborskim magistracie, aby wspólnie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem przekazać samorządowcom z naszego regionu symboliczne czeki, na realizację remontów drogowych, dofinansowanych przez Fundusz Dróg Samorządowych.

Dwóch ministrów i wojewoda śląski w Raciborzu. Rozdano czeki na remonty dróg
Raciborscy beneficjenci Funduszu Dróg Samorządowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odbierając czek starosta raciborski Grzegorz Swoboda dziękował za pomoc politykom PiS i wskazał, że to realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach ziemi raciborskiej. Wodzisławski włodarz powiatu Leszek Bizoń powiedział, że pieniądze na drogi to "bardzo ważne dwa tematy, na które czekali bardzo długo". - Na szybko jak policzyłem to powiat wodzisławski jest największym beneficjentem, na pewno skorzystamy z tej pomocy - stwierdził.

Czeki odbierali także samorządowcy m.in. z Gorzyc, Godowa, Mszany i Rydułtów oraz Krzyżanowic.

- Padające tu większe i mniejsze kwoty to dla wielu pewna abstrakcja. Każdy z nas wymieni nazwy konkretnych ulic i za te konkrety dziękuję. Za dobrą współpracę rządu z samorządem i to, że widać perspektywę lat kolejnych - mówił na zakończenie prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Obecni na sali bili brawo dla wojewody śląskiego. 

- Stan dróg jest w naszym regionie niestety bardzo kiepski. Spowodowane jest to m.in. wywozem mieszanek węglowych za pomocą tirów, ciężkiego transportu. Te pieniądze z FDS były bardzo potrzebne. Jestem niesamowicie ucieszona, że rząd przekazał te środki dla naszych powiatów. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników dróg - powiedziała Nowinom radna wojewódzka Ewa Gawęda. Widzi pilną potrzebę jak największych nakładów na drogę prowadzącą do kopalni w Rydułtowach. Tą trasę zdegradował ciężki transport, a jest takich dróg więcej. - Niedawno moja koleżanka jadąc rowerem, po takiej złej drodze, po opadach deszczu, nie zauważyła jak duża jest dziura w drodze i skończyło się to dla niej bardzo źle - dodała radna sejmiku. Gawęda podkreśliła, że rząd PiS skupił się na współpracy z samorządami czego efektem jest np. FDS. - Widzę jako radna tę współpracę. Jest świetna. Samorządowcy to doceniają - podkreśliła.

Grzegorz Swoboda starosta raciborski chciałby wystarać się o jeszcze więcej środków z FDS, ale ograniczał go stan powiatowych finansów (wkład własny w realizację remontów) oraz brak gotowych dokumentacji projektowych na zadania drogowe. - Wnioskowaliśmy o trzy remonty i na wszystkie otrzymaliśmy dofinansowanie. Wnioski były dobrze napisane, teraz gotówka wpłynie do budżetu powiatu. To znacząca dla nas kwota. Te projekty wpłyną realnie na poprawę bezpieczeństwa na drogach w powiecie raciborskim - uważa Swoboda. Kolejne remonty dotyczyć będą gminy Nędza (Górki Śląskie), Kornowaca, Samborowic, Tworkowa, Kornic. - Troszeczkę tego mamy. Przygotowujemy kolejne - zaznaczył. 

Starosta wodzisławski Leszek Bizoń cieszył się, że oba zadania, o które starał się Powiat zostały dofinansowane. - Te remonty przyczynią się do znaczącej poprawy stanu dróg na naszym terenie - uważa. W starostwie już złożono - w sierpniowym naborze do FDS - dwa kolejne tematy: ulice w Pszowie i Rydułtowach. Bizoń określa "dużym krokiem do przodu" obecną postawę rządu wobec samorządu, jeśli chodzi o nakłady na lokalne drogi. - Wcześniej te środki były ograniczone, obwarowane licznymi formalnościami. Teraz nastąpiła liberalizacja w tych staraniach. Co ważne czekaliśmy na decyzje do wiosny i później trudno było zrealizować te projekty. Teraz mamy rok czasu od podpisania umowy, to realne terminy - ocenił Bizoń.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości