środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Dwóch ministrów i wojewoda śląski w Raciborzu. Rozdano czeki na remonty dróg

13.09.2019 12:45 | 5 komentarzy | ma.w

Minister Michał Woś i wiceminister Adam Gawęda zjawili się w raciborskim magistracie, aby wspólnie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem przekazać samorządowcom z naszego regionu symboliczne czeki, na realizację remontów drogowych, dofinansowanych przez Fundusz Dróg Samorządowych.

Dwóch ministrów i wojewoda śląski w Raciborzu. Rozdano czeki na remonty dróg
Raciborscy beneficjenci Funduszu Dróg Samorządowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gospodarz wydarzenia prezydent Raciborza Dariusz Polowy podkreślił, że już dawno w raciborskim magistracie nie gościło tylu ważnych polityków i samorządowców. Do miasta, jak powiedział Polowy "na rubieżach województwa" zjechali się włodarze kilku miast oraz przedstawiciele rządu. - Dziękuję, za docenienie nas w ten sposób - zwrócił się do wojewody Wieczorka. Ten odparł, że to dla niego zaszczyt.

Wojewoda mówił o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS) jako o "skokowym wzroście nakładów rządowych na drogi lokalne" i "znaczącej poprawie" w wysokości środków przeznaczanych na ten cel. Wspomniał niedawne czasy gdy do dyspozycji wojewody były pieniądze w kwocie 70 mln zł, a teraz ta pula wynosi 300 mln zł. - Autostrady są ważne, ale najważniejsze dla ludzi są te drogi, które umożliwiają im codzienne funkcjonowanie, prowadzące do szkoły, lekarza czy sklepu - przemawiał w sali Kolumnowej raciborskiego urzędu.

Jarosław Wieczorek podziękował samorządowcom za merytoryczne, dobre projekty, a parlamentarzystom i członkom Rady Ministrów za ich starania w stworzeniu FDS.

30 milionów złotych trafi na remonty dróg w tym regionie - poinformował wojewoda śląski

Minister Michał Woś zaznaczył, że przemawia jako przedstawiciel rządu i jako samorządowiec. - To komfortowa sytuacja - powiedział. Raciborzanin powiększył kwotę podaną przez wojewodę Wieczorka do 100 mln zł. - To piękny dzień dla całego regionu. Gdy wziąć pod uwagę jeszcze dotacje dla powiatów rybnickiego i mikołowskiego, to nakłady inwestycyjne sięgną 100 mln zł. To dzięki nowemu mechanizmowi finansowemu czyli FDS, wypracowanemu przez rząd z samorządowcami. Obie strony to kosztowało masę intensywnej, ciężkiej pracy - oznajmił. Woś życzył sobie i obecnym, aby wszyscy skorzystali z wyremontowanych dróg.

Wiceminister energii Adam Gawęda przypomniał, że to efekt wysłuchania przez parlamentarzystów wcześniejszych głosów płynących z samorządów, że pieniędzy na drogi jest za mało. - Wierzę, że za kilka lat ten program w sposób znaczący podniesie się poziom bezpieczeństwa na drogach lokalnych. Poprawa infrastruktury jest bardzo ważna - podkreślił Gawęda.

- Tak realizujemy bliskość rządu z samorządem, współdziałanie dla spraw regionu. To się sprawdza - podkreślał wiceminister A. Gawęda.

Nowiny.pl transmitowały na żywo przebieg spotkania samorządowców z wojewodą i ministrami.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości