Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Gminy dopłacają do wymiany starych pieców na nowe i ekologiczne

13.09.2019 07:00 | 1 komentarz | mad

Ile w tym roku gminy przyznały dofinansowań? Czy mieszkańcy mogą zgłaszać się jeszcze po dotację? Kiedy można spodziewać się uruchomienia naboru na dofinansowania w 2020 roku? Rozeznaliśmy w poszczególnych gminach powiatu raciborskiego temat aktualnej pomocy finansowej przy wymianie źródła ciepła na ekologiczne systemy grzewcze.

Gminy dopłacają do wymiany starych pieców na nowe i ekologiczne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RACIBÓRZ: – W bieżącym roku zakwalifikowano do dofinansowania wymianę źródeł ciepła w 204 obiektach mieszkalnych, w tym 162 w budynkach jednorodzinnych i 42 w lokalach mieszkalnych. Podpisywane są umowy dotacji. Zadania będą realizowane do 30 listopada br. – przekazuje rzecznik prasowa Urzędu Miasta Racibórz Lucyna Siwek. Rzeczniczka przyznaje również, że miasto nie dysponuje już wolnymi środkami na wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, natomiast nie wyklucza się uruchomienia naboru uzupełniającego na wymianę źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, ze względu na mniejsze zainteresowanie mieszkańców tego typu dotacjami. – Uruchomienie naboru na dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na 2020 r. nastąpi w pierwszym kwartale 2020 roku – puentuje Lucyna Siwek.

KUŹNIA RACIBORSKA: W 2019 r. w gminie nie przyznano dofinansowań do źródeł ciepła, jednak nabór na dofinansowanie przewiduje się w drugim kwartale 2020 r. – Kuźnia Raciborska podpisała porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji programu „Czyste powietrze” z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. W Urzędzie Miejskim został utworzony punkt przyjmowania wniosków w ramach programu – wyjaśnia Adrianna Kubiczak, podinspektor ds. ochrony środowiska.

KRZANOWICE: Gmina udzieliła 25 dofinansowań do wymiany źródeł ciepła w 2019 roku i w tym roku nabór został już zakończony. – Z uwagi, że gmina posiada na 2020 rok listę rezerwową osób zadeklarowanych, które planują wymienić źródło ciepła, nie planujemy ogłaszać naboru wniosków na 2020 r. Jednakże w przypadku rezygnacji osób z listy rezerwowej planujemy ogłosić nabór dodatkowy w marcu lub kwietniu – dowiadujemy się od Agnieszki Adamczyk z UM w Krzanowicach.

KRZYŻANOWICE: Na realizację programu ograniczenia niskiej emisji w 2019 roku w gminie wydatkowana zostanie kwota 1 mln 80 tys. zł, z tego 660 tys. zł stanowi pożyczka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Kwota ta umożliwi mieszkańcom na wymianę 120 kotłów. Ponadto korzystając z pożyczki WFOŚiGW, gmina dokonała wymiany kotła tradycyjnego gazowy w hotelu „Zamek” w Chałupkach oraz w przedszkolu w Zabełkowie. Koszt tych zadań stanowi kwotę 268.000 zł, z tego pożyczka WFOŚiGW na te zadania 215.000 zł. Pożyczki te są częściowo umarzalne w wysokości do 45% kosztów kwalifikowanych – zaznacza wicewójt Wolfgang Kroczek. Ponadto w ramach zadania realizowanego przez Subregion Zachodni – zadanie pn. „Łączymy z energią” wymienionych zostanie 12 kotłów tradycyjnych na kotły na pelet. Koszt tych wymian to kwota dofinansowania 17 tys. 100 zł do jednego kotła. W ramach tego zadania dodatkowo do końca 2021 roku zamontowanych zostanie: 45 instalacji fotowoltaicznych oraz 8 pomp ciepła. Całkowita wartość zadania to dotacja w kwocie prawie 900.000 zł. Od wicewójta dowiadujemy się również, że środki na dofinansowania do wymiany kotłów w 2019 roku w gminie są już rozdysponowane.

Wolfgang Kroczek zauważa, że Krzyżanowice od 2007 roku realizują rokrocznie program ograniczenia niskiej emisji. Początkowo wymienianych było po kilkanaście kotłów rocznie, jednak od 2010 roku prace te zostały mocno zintensyfikowane i od paru już lat co roku wymienianych jest 120 i więcej kotłów. – Od 2007 roku gmina na wymianę kotłów prowadzi nabór ciągły i na chwilę obecną zarejestrowano 536 wniosków na wymianę. Z tego 120 zostanie zrealizowanych w bieżącym roku, a pozostałe w latach następnych – dopowiada wicewójt.

RUDNIK: Gmina nie zdecydowała się odpowiedzieć na nasze pytania.

(oprac. mad)

Ludzie:

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice