Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Gminy dopłacają do wymiany starych pieców na nowe i ekologiczne

13.09.2019 07:00 | 1 komentarz | mad

Ile w tym roku gminy przyznały dofinansowań? Czy mieszkańcy mogą zgłaszać się jeszcze po dotację? Kiedy można spodziewać się uruchomienia naboru na dofinansowania w 2020 roku? Rozeznaliśmy w poszczególnych gminach powiatu raciborskiego temat aktualnej pomocy finansowej przy wymianie źródła ciepła na ekologiczne systemy grzewcze.

Gminy dopłacają do wymiany starych pieców na nowe i ekologiczne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PIETROWICE WIELKIE: Na 30 sierpnia gmina zaplanowała zakończenie realizacji szóstego etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, w ramach którego przewidziano wymianę 55 kotłów CO. W Pietrowicach Wielkich program realizowany jest przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Obecne środki pochodzą częściowo z dotacji oraz z umorzeń pożyczek. W kolejnym etapie w planach jest pozyskanie pożyczki w WFOŚiGW w Katowicach. Dowiadujemy się również, że w gminie nabór dla mieszkańców odbywa się na bieżąco. Osoby zainteresowane dofinansowaniem mogą zgłaszać się do urzędu gminy i tam zostaną poinformowane o możliwym terminie uzyskania finansowego wsparcia.

NĘDZA: – Obecnie gmina nie prowadzi dofinansowań do wymiany źródeł ciepła. Natomiast uruchomienie naboru w przyszłym roku uzależnione jest od otrzymania dofinansowania z rezerwy środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 w ramach działania 4.1.3 Odnawialne źródła energii (po rozstrzygnięciu naboru, jak i po przeprowadzonej procedurze odwoławczej gmina znajduje się na wysokiej pozycji listy rezerwowej) – dowiadujemy się od sekretarza gminy Krystiana Dolipskiego. Słyszymy również, że uruchomienie dofinansowania przewidziane jest także w przypadku otrzymania środków w ramach działania 4.6 „Czyste powietrze”.

KORNOWAC: W tym roku w gminie przyznano 40 dofinansowań na łączną kwotę 240 tys. złotych. Za te pieniądze zostanie zmodernizowanych 35 kotłowni na nowoczesne kotły piątej klasy oraz 5 kotłów na kotły gazowe. – Zgodnie z regulaminem Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Kornowacu na lata 2018 – 2020 nabór został przeprowadzony w kwietniu 2018 roku. Dodatkowy nabór był przewidziany w przypadku niewyczerpania środków. Ze względu na duże zainteresowanie programem na liście podstawowej mamy 120 chętnych, natomiast, na liście rezerwowej ponad 140. Na ten moment nie przewidujemy dodatkowego naboru – mówi nam sekretarz gminy Radosław Łuszcz. Łącznie w latach 2018 – 2020 w Kornowacu zostanie wymienionych 120 starych kotłów na nowe (15 gazowych i 105 na węgiel 5 klasy). Mieszkaniec może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów wymiany kotła, jednak nie więcej niż 6 tys. zł.

Ludzie:

Lucyna Siwek

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice